Halit Ziya'nın Mai ve Siyah romanının Fransız kaynakları
French sources of Halit Ziya's Black and Blue novel
  1. Tez No: 711987
  2. Yazar: MUSTAFA YEŞİLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BEHCET SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Servet-i Fünun neslinin Fransızca ve Fransız edebiyatıyla ilişkileri günümüze kadar birçok araştırmada ve yazıda ortaya konur. Halit Ziya'nın bilhassa Aşk-ı Memnu ile Mai ve Siyah romanlarında da oldukça belirgin olarak tespit edilebilen Fransız etkisi, Mai ve Siyah'ta doruk noktasına ulaşır. Halit Ziya, Fransız edebiyatı dışında birçok ulusun edebiyatına ilgi duymuş olsa da onun özellikle Mai ve Siyah romanının arka planında 19. yüzyıl Fransız realist-natüralist romancılarının izleri net bir şekilde görülür. Sanatçı, Mai ve Siyah gibi nesil romanı olarak adlandırılan Stendhal'in Kırmızı ve Siyah, Balzac'ın Sönmüş Hayaller ve Gustave Flaubert'in Duygusal Eğitim'ini kendisine kaynak alır. Bu romanlar özellikle içerik, başkişilerin karakterleri ve hayattaki amaçları bakımından Mai ve Siyah'la benzerlik gösterir. Mai ve Siyah'ın tarihî roman olarak nitelendirilebilecek Salambo ile benzeşmesiyse iki romanın başlangıç sahnelerinde yatar.
Özet (Çeviri)
The relations of Servet-i Fünun generation with French and French literature are revealed in many researches and articles until today. The French influence that can be clearly detected especially in Halit Ziya's novels Aşk-ı Memnu (Forbidden Love) and Mai ve Siyah (Blue and Black), reaches its peak in Mai ve Siyah. Although Halit Ziya was interested in the literature of many nations apart from French literature, the traces of 19th century French realist-naturalist novelists can be clearly seen especially in the background of his novel Mai ve Siyah. The artist uses Stendhal's Red and Black, Balzac's Extinct Dreams and Gustave Flaubert's Emotional Education as reference which are called generational novels such as Mai ve Siyah. These novels are similar to Mai and Siyah especially in terms of content, characters, and purpose in life. The similarity of Mai and Siyah with Salambo which can be described as a historical novel, lies in the beginning scenes of the two novels.