Les inquiétudes de la jeunesse sur l'avenir dans les romans de Balzac, Flaubert et Halid Ziya
Balzac, Flaubert ve Halid Ziya'nın romanlarında gençliğin gelecek üzerine kaygıları
  1. Tez No: 772068
  2. Yazar: DİLEK TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEDİM KULA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
İki ülkeden üç yazar Honoré de Balzac, Gustave Flaubert ve Halid Ziya Uşaklıgil gençliğin gelecek üzerine kaygıları konusunu incelediğimiz romanlarıyla bu çalışmamızda buluşurlar. Bu amaç doğrultusunda, Balzac'ın Taşralı Bir Büyük Adam Paris'te, Flaubert'in Duygusal Eğitim ve Halid Ziya Uşaklıgil'in Mai ve Siyah adlı romanlarını bir araya getirdik. Bu çalışmanın asıl amacı, bu üç eseri karşılaştırmaya çalışarak aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları açıkça ortaya koymaktır. Otuz yıllık arayla yayınlanmış bu romanlar- Balzac'ın eseri ile Halid Ziya'nın eseri arası altmış yıldır - sadece ilgi uyandırmakla kalmamış aynı zamanda hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler alarak birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Realizmin gerektirdiği gibi, bu yazarlar söz konusu bu yapıtlarında yerlerin tasvirine, olay örgüsünün detayına, kişi sayısına ve sosyal sınıfların çeşitliliğine önemli yer verirler. Bu özellikler, onları çağdaşlarından ayırdığı kadar, günümüzde de onların ayrı bir yere sahip olmasını sağlar. Balzac'ın diğer ikisinden daha önce yayımlanan eserinde genç kahraman Lucien de Rubempré, edebiyat dünyasına girmeyi büyük bir hedef olarak belirler ve bu amaçla Paris'e gider. Halid Ziya'nın eserinde ünlü bir şair olma hayali kuran Ahmet Cemil, bir bakıma Lucien de Rubempré'dir. Flaubert'in romanında, hukuk okumak için başkente giden Frédéric Moreau, başlangıçta benzer bir edebi amaç için çabalasa da, diğer iki kahramandan bazı yönleriyle farklılık gösterir. Konu bakımından benzerlikler gösteren bu üç roman, aslında, umut ve hayal kırıklığı üzerine kurulur. Büyük bir umutla yola çıkan bu üç kahraman, amaçlarına ulaşmak için bazı maceralara atılırlar. Her macera umutla başlar ama büyük bir hayalkırıklığıyla biter. Çaresizlik içindeki üç gencin fethetmek istedikleri şehirleri terk etmesiyle romanlar son bulur. Böylece, bu üç romanda hayallerin gerçeklerin karşısında yenilgisi, bir anlamda realizmin romantizme karşı zaferi görülür.
Özet (Çeviri)
Three writers from two countries, Honoré de Balzac, Gustave Flaubert and Halid Ziya Uşaklıgil, are brought together in this work, through their novels in which we have studied the apprehension of the youth concerning the future. This is what we aimed by assembling these three literary works: A Distinguished Provincial at Paris by Balzac, Sentimental Education by Flaubert and Mai ve Siyah by Halid Ziya Uşaklıgil. The purpose of this study is to make a comparison of these three works in a way that allows us to display their similarities and differences with as much clarity as possible. Having been published within thirty years from each other, which implies a gap of sixty years between the work of Balzac and that of Halid Ziya, these three novels did not only attract considerable attraction but also raised multiple controversies, while drawing both positive and negative criticism, at the time of their publication. As a requirement of realism, the novels in question set an example of the importance attached to the description of the places, the details of the intrigue, the number of the characters and the variety of social classes by their authors. These characteristics distinguish them from their contemporaries as much as it still grants them a special place to this day. Balzac's work, which was the first one of the three to be published, the young protagonist Lucien de Rubempré sets a remarkable life goal that takes him to Paris: To make a name for himself in the literary world. His counterpart in Halid Ziya's work is Ahmet Cemil who dreams of becoming a great poet. As for Flaubert's novel, Frédéric Moreau, who moves to the capital with the aim of pursuing a degree in law, is different from the two other characters in certain aspects; however, he initially tries to attain a similar kind of literary goal. These three novels, which have common points in terms of subject, are based on hope and disillusionment. These three heroes, who set off with great expectations, go on an adventure to attain their goals. Each adventure that begins with hope ends in disappointment, with the hero leaving behind the city he came to conquer. Thus, these tree novels show us dreams that are defeated by reality; in other words, they make us witness the triumph of realism over romanticism.