The impact of corporate strategy on firm's capital structure: Evidence from Turkish listed firms
Kurumsal stratejinin firmanın sermaye yapısı üzerindeki etkisi: Türkiye'de borsaya kote firmalardan kanıtlar
- Tez No: 711986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİNÇERGÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Firmaların sermaye yapısını etkileyen faktörler, onlarca yıldır araştırmacıların ve yöneticilerin dikkatini çekmiştir. Bu çalışma, kurumsal stratejinin (uluslararasılaşma, çeşitlendirme) firmanın sermaye yapısı üzerindeki etkisini analiz etmek için sabit etkiler panel veri metodolojisini kullanarak ampirik bir araştırma yapmayı amaçlamaktadır. Sermaye yapısını etkileyen firmaya özgü faktörlere odaklanan birçok çalışma olmasına rağmen, bu çalışma iki önemli kurumsal stratejinin ne kadar önemli olduğunu araştırmaktadır; çeşitlendirme ve uluslararasılaşma, firmaların sermaye yapısı kararlarını etkiler. Literatürde yaygın olarak kullanılan sermaye yapısının diğer belirleyicileri bu araştırmada kontrol değişkenleri olarak incelenmiştir. Ayrıca küresel finansal krizin borç oranı üzerindeki etkisi de bu araştırmada test edilmiştir. 2003–2018 dönemi için Borsa İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (BİST) işlem gören 153 finansal olmayan firmadan oluşan bir örneklem seçilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, uluslararasılaşma ve çeşitlendirmenin Türk firmalarının borç düzeyi üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olduğuna dair ampirik kanıtlar sunmaktadır. Ayrıca, kârlılık, Varlik, borç dışı vergi kalkanı ve likiditenin finansal olmayan Türk firmalarının borç oranı ile önemli ölçüde negatif ilişkili olduğu keşfedilmiştir. Bu makalenin bulguları ayrıca büyüklük, büyüme fırsatı ve sahiplik konsantrasyonunun önemli faktörler olduğunu ve Türk firmalarının borç düzeyini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçları, küresel finansal krizin Türk firmalarında borç oranını, özellikle de uzun vadeli borç oranını arttırdığını teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
The factors that influence a company's capital structure have attracted researchers and managers for decades. The purpose of this study is to analyze the impact of business strategy (internationalization, diversification) on a corporation's capital structure using the fixed-effects panel data technique. Although many studies have looked at firm-specific factors that affect the capital structure, this study looks at how two fundamental corporate strategies, diversification, and internationalization, influence capital structure decisions. In this study, several frequently applied capital structure determinants in the literature were used as control variables. This study also looked into the impact of the global financial crisis on debt ratios. For the period 2003–2018, a sample of 153 non-financial enterprises listed on the Borsa Istanbul Stock Exchange (BIST) was chosen. The findings of this research show that internationalization and diversification have a considerable positive impact on Turkish firms' debt levels. Furthermore, non-financial Turkish firms' debt ratios were found to be negatively associated with profitability, tangibility, non-debt tax shield, and liquidity. According to the conclusions of this study, size, growth possibility, and ownership concentration are all important factors that have a positive impact on the debt levels of Turkish companies. Moreover, the findings of this study reveal that the global financial crisis increased Turkish company debt ratios, particularly long-term debt ratios.