Lokomotif bakım atölyelerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi: Çalışanlar üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 712004
  2. Yazar: SONGÜL DİREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya genelinde sanayi devrimi ile mal ve hizmetin kitle halinde üretilmesi, yolcu taşımacılığının önem kazanması, buharın ve kömürün kullanımın artmasıyla demir madenlerinin yaygın olarak kullanılması ulaşımı zorunlu kılarak diğer ulaşım yollarında olduğu gibi demiryolu sektörünün gelişimini hızlandırmıştır. Ulaşımın önemi günden güne artarken rekabeti etkileyen faktörler devreye girmiş hızlı ulaşımla beraber emniyet, kapasite, ekonomi ve çevre dostu ulaşım faktörleri rekabeti etkilemeye başlamıştır. Bu gelişmelerle sektörde emek gücüne ihtiyaç doğmuş çalışan sayısı hızla artmıştır. Sektörün hızla gelişmesi ve bu gelişmeyle çalışan sayısının artması iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çeşitli çalışmalara ihtiyaç doğurmuştur. Bu çalışmalar güvenli ve emniyetli yük ve yolcu taşımacılığının yanı sıra çalışanların sağlığı ve güvenliği konuları da kapsamaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile tüm çalışanlar kapsam içine alınmış demiryolu sektöründe ise demiryolunda temel emniyet gereklilikleri, emniyetinin sağlanması ve iyileştirilmesine yönelik temel esaslar belirlenmesi için 19 Kasım 2015 tarihinde Demiryolu Emniyet Yönetmeliği ve emniyet kültürünün yaygınlaşması amacıyla temel ilkeler ve hedefler belirlenerek Emniyet Yönetim Sistemi politikaları hayata geçirilmiştir. Bu çalışmada lokomotif bakım atölyelerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi amacıyla çalışan algılarını ölçmek için tek boyut ve 30 sorudan oluşan“Lokomotif Bakım Atölyelerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Yönünden İncelenmesi”anketi kullanılmıştır. Literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler ışığında ve çalışmanın gerçekleştirildiği Türkiye Cumhuriyeti Taşımacılık A.Ş. İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne bağlı atölyelerin incelenmesiyle araştırma konusuna uyumlu anket soruları oluşturulmuştur. Araştırma modelini test etmek amacıyla toplanan veriler SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik analiz programına aktarılmış, bulgular çizelge haline getirilmiş, sonuçlar yorumlanarak geliştirilen öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, mass production of goods and services, the importance of passenger transportation, the widespread use of iron mines with the increase in the use of steam and coal throughout the world, made transportation compulsory and accelerated the development of the railway sector as in other transportation routes. While the importance of transportation is increasing day by day, factors affecting competition have come into play. With these developments, the number of employees who needed labor force in the sector increased rapidly. The rapid development of the sector and the increase in the number of employees with this development necessitated various studies on occupational health and safety. These studies cover the health and safety of employees as well as safe and secure freight and passenger transportation. In the railway sector, where all employees are covered by the Occupational Health and Safety Law No. 6331, on 19 November 2015, the Railway Safety Regulation and the basic principles and targets for the dissemination of the safety culture were determined in order to determine the basic safety requirements in the railway, the basic principles for ensuring and improving the safety, and the Safety Management System. policies have been implemented. In this study, the“Examination of Locomotive Maintenance Workshops in Terms of Occupational Health and Safety”questionnaire consisting of one dimension and 30 questions was used to measure employee perceptions in order to examine the locomotive maintenance workshops in terms of occupational health and safety. In the light of the information obtained as a result of the literature review, and the Turkish Republic Tasimacilik A.Ş. By examining the workshops affiliated to the Istanbul Regional Directorate, survey questions compatible with the research topic were created. The data collected to test the research model were transferred to the SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) statistical analysis program, the findings were tabulated, the results were interpreted and the suggestions developed were presented.