Tüflerin (Türkiye) fiziko-mekanik özelliklerinin dolaylı yöntemlerden tahmin edilmesi
Estimation of physico-mechanical properties of tuffs (Turkey) from indirect methods
- Tez No: 712010
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kayaçların dayanım (tek eksenli sıkışma dayanımı, nokta yük indeksi, Brazilian çekme dayanımı, disk makaslama dayanımı, iğne penetrometre) ve temel indeks özellikleri (yoğunluk, birim hacim ağırlığı, ağırlıkça ve hacimce su emme vs,) kaya mühendisliği uygulamalarının yeraltı ve yerüstü tasarımlarında yaygın olarak kullanılan en önemli temel mekanik özelliklerindendir. Ancak bozunması çok çabuk gerçekleşebilen ve dayanımı az olan kayaçlarda istenilen şartlarda örnek alınamaması gibi sebeplerden dolayı bu deneylerin uygulanılabilmesi her zaman mümkün olamamaktadır. Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan tek eksenli sıkışma dayanımı deneyi, Brazilian çekme deneyi, yoğunluk ve su emme indeks değerlerinin daha kolay ve kısa sürede istatistiksel olarak tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda iğne penetrometresi, nokta yük ve disk makaslama değerleri bağımsız değişken olarak kullanılmış, bu değerler ile tek eksenli sıkışma dayanımı, Brazilian çekme dayanımı, yoğunluk ve su emme indeksi değerleri arasındaki ilişki tekli ve çoklu regresyon analizleri ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre belirtilen parametreler arasında hem tekli hem bağımsız değişkenlere bağlı oldukça yüksek korelasyon katsayısına sahip istatistiksel ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The strength of rocks (uniaxial compressive strength, point load strength, Brazilian tensile strength, disc shear strength, needle penetrometer) and basic index properties (density, unit weight, water absorption by weight and volume, etc.) are the most widely used in underground and surface designs of rock engineering applications. It is one of the important basic mechanical properties. However, it is not always possible to apply these tests due to reasons such as not being able to take samples under the desired conditions in rocks that can decompose very quickly and have low strength. In this study, it is aimed to statistically estimate the uniaxial compression test, Brazilian tensile test, density and water absorption index values, which are widely used, in an easier and shorter time. For this purpose, needle penetrometer, point load and disc shear values were used as independent variables, and the relationship between these values and uniaxial compressive strength, Brazilian tensile strength, density and water absorption index values were determined by single and multiple regression analyses. According to the results obtained, statistical relationships with very high correlation coefficients were determined between the specified parameters, depending on both single and independent variables.