Irakta görev yapan Türkçe öğretmenlerinin öğretmen yeterlilikleri üzerine bir inceleme
A review on the qualifications of Turkish teachers working in Iraq
- Tez No: 712009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, öğretmen faktörünün dil eğitimindeki önemi ışığında, Irak'ta Türkçe eğitiminde görev yapan Türkçe öğretmenlerinin yeterliliklerinin, mevcut durumunun incelenerek tespit edilmesi ve öğretmenlerin yeterlilik seviyelerinin yükseltilmesine yönelik çözüm önerilerini sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma modellerinden durum çalışması kullanılmıştır. Buna göre Irak'ta Türkçe öğretmenlerinin eğitim süreçlerini ve hâlihazırdaki durumlarının incelenmesi adına söz konusu öğretmenlerin görev yaptıkları okullar ziyaret edilerek öğretmenlerin sınıf içerisindeki çalışmaları gözlemlenmiş olup uyguladıkları metotlar ve sınıf yönetme becerileri gibi yeterlilikleri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılı'nda (Doğuş Kız Ortaokulu, Musalla Erkek Lisesi, İbn Esir Erkek Ortaokulu, Barış Kız Lisesi, Barış Erkek Ortaokulu, El-Rafideyin Kız Lisesi, Çağdaş Erkek Lisesi, Ülker Kız Ortaokulu, Korya Kız Lisesi, Parlak Erkek Ortaokulu ve İpek Kız Ortaokulu) okullarında görev yapmakta olan Türkçe öğretmenleri ile bu okullarda görev yapan yöneticiler oluşturmuştur. Veri toplamada gözlem, görüşme ve doküman analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışma grubunda yer alan öğretmenlerin dersleri gözlenmiş, hem öğretmen hem de yöneticilerle görüşme yapılmış, Irak Türklerinin anayasal ve kültürel haklarına ilişkin Arapça belgeler, Irak Hükümeti, Irak Eğitim Bakanlığı ve benzeri kurumlardan yayınlanmış bilgi ve belgeler analiz edilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde Irak'ta Türkçe öğretmenlerinin yetişmesinde yaşadıkları sorunlara ve Türkçe öğretmenlerinin yeterlilik düzeylerinin geliştirmesi adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the light of the importance of the teacher factor in language education, this study aims to determine the proficiency of Turkish teachers working in Turkish education in Iraq by examining the current situation and to offer solutions for increasing the proficiency levels of teachers. Case study, one of the qualitative research models, was used in the study. Accordingly, in order to examine the education processes of Turkish teachers in Iraq and their current situation, the schools where these teachers work were visited and the teachers' work in the classroom was observed, and their qualifications such as the methods they applied and their classroom management skills were examined. The study group of the research was formed in the 2019-2020 academic year (Dogus Girls Secondary School, Musalla Boys High School, Ibn Esir Boys Secondary School, Barış Boys Secondary School, Barış Boys Secondary School, El-Rafideyin Girls' High School, Çağdaş Boys' High School, Ülker Girls' Secondary School, Korya Girls' High School. High School, Parlak Boys Secondary School and İpek Girls Secondary School) and the administrators working in these schools. Observation, interview and document analysis techniques were used in data collection. The lectures of the teachers in the study group were observed, interviews were conducted with both teachers and administrators, Arabic documents on the constitutional and cultural rights of Iraqi Turks, information and documents published by the Iraqi Government, the Iraqi Ministry of Education and similar institutions were analyzed. As a result of the examinations made, suggestions were made for the problems experienced by Turkish teachers in training in Iraq and for improving the proficiency levels of Turkish teachers.