I/Q dengesizliği azaltımı yoluyla kablosuz haberleşme başarımının iyileştirilmesi
Improving communication performance through I/Q imbalance compensation
  1. Tez No: 712022
  2. Yazar: GİZEM EDA SAĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, tümleşik devre yapısına uygun, düşük maliyet ve düşük güç tüketim özellikleri ile yeni nesil alıcı-verici olarak ön plana çıkan doğrudan-kaydıran alıcı-vericilerdeki (direct conversion transceiver) I/Q dengesizliği problemi ele alınmaktadır. Bu problemin azaltılması amacıyla literatürde kör (blind) ve veri destekli (data aided) yöntemler önerilmiştir. Tez kapsamında bu amaçla önerilen yöntemlerin genel özellikleri sunulduktan sonra üç farklı kör yöntem ile bir veri destekli yöntem ayrıntılı olarak analiz edilerek, bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. I/Q dengesizliğinin azaltılmasının haberleşme başarımına etkisi gerçekleştirilen bu yöntemler kullanılarak benzetim ve deney verileri üzerinden değerlendirilmiştir. Benzetimlerde, dengesizliğin azaltılması durumunda haberleşme başarımının önemli ölçüde artırılabileceği bit ve sembol hata oranları üzerinden gösterilmiştir. I/Q dengesizliğinin gerçek bir sistemde kablosuz haberleşme başarımına etkisinin incelenmesi için doğrudan-kaydıran alıcı-verici mimarisine sahip bir yazılım tabanlı radyo kullanılmıştır. Kablosuz olarak iletilen ve radyo tarafından toplanan sinyallerdeki I/Q dengesizliğinin azaltılması amacıyla tez kapsamında gerçekleştirilen kör yöntemler kullanılmıştır. Deneysel çalışma sonuçları, bu yöntemlerin kablosuz iletim başarımını artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problem of I/Q imbalance in direct conversion transceivers which have attractive features such as low cost and low power consumption is considered. In order to mitigate the effects of this problem, blind and data-aided methods have been proposed in the literature. After presenting the general features of the I/Q imbalance compensation methods, three blind methods and a data-aided method were analyzed and implemented. The effect of compensation of I/Q imbalance using these methods on the communication performance was evaluated through simulation and experimental tests. In the simulations, it has been shown that the communication performance can be significantly improved if the imbalance is compensated. A software defined radio using a direct conversion transceiver architecture was used to examine the effect of I/Q imbalance on wireless communication performance in a real environment. In order to compensate the I/Q imbalance on the signals transmitted through the wireless channel and collected by the radio, blind methods implemented within the scope of the thesis were used. Experimental results show that these methods increase the wireless transmission performance.