Tümör modelinde CD38 düzeyi-Bir hayvan modelinde NAD metabolizmasına ilişkin değişiklikler
CD38 levels on a tumor model-NAD metabolism alterations on an animal model
  1. Tez No: 71204
  2. Yazar: Ş. ÇAĞATAY KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
6. ÖZET Kanserli hastaların serumlarında ve eritrositlerinde lenfosit yüzey antijeni CD38'in gösterdiği enzimatik etkinliklerden biri olan NAD+ glikohidrolaz etkinliğinin, eritrosit ADP-riboz gerialımının ve serum proteinlerinin ADP-ribozillenmesinin artmış olduğunun gösterilmiş olması üzerine, NAD+ /ADP-riboz metabolizmasının kontrollü hayvan deneyleriyle incelenmesi düşünülmüştür. Deneyler için BALB/c fare soyunda pasajı yapılan Ehrlich asit tümör modeli kullanılmıştır. İlk olarak kanserli insanlarda yükselmiş olarak bulunan etkinliklerin, bu tümör modelinde de anlamlı olarak yükseldiği saptanarak model standardize edilmiştir. Işınlanarak öldürülmüş tümör hücresi ile kontrol edilerek, etkinliklerde saptanan bu artışın canlı hücrelerle ilişkili olduğu saptanmıştır. Ehrlich asit tümörlü fare serumlarının sağlıklı farelere intravenöz olarak aktarılması, aktarılan farelerde de, NAD+ glikohidrolaz etkinliğinin, eritrosit ADP-riboz gerialımının ve serum proteinlerinin ADP-ribozillenmesinin arttığına göstermiştir. Tümörlü fare asitleriyle gözlenen artışlar daha düşük düzeyde kalmıştır. Kanserli insan serumları kullanılarak da etkinliklerde artışı gözlemek mümkün olmuştur. Bu serumların küçük bir hacme karşı diyalizlenmesi sonucunda elde edilen diyalizatın sağlıklı farelere uygulandığında bu etkinlikleri arttırdığı saptanmıştır. Elde edilen bu sonuçlarla bu etkinliklerin hücre çoğalmasına yönelik genel bir yanıt ile ilintili olabileceği ve hücre çoğalması üzerine açığa çıkan küçük molekül ağırlıklı bazı maddelerin bu yanıtı tetikleyebileceği düşünülmüştür. 83
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study had the objective to reproduce, in an appropriate animal model, the increases in serum and erythrocyte NAD+ glycohydrolase activities, ADP-ribose uptake in erythrocytes and ADP-ribosylation of serum proteins in blood samples from cancer patients. To that effect, Ehrlich ascites tumor cells were administered intraperitoneally to BALB/c mice and these activities were then followed up in parallel to ascites tumor development. In general, a full picture of developed ascites tumor was observed in these animals in the course of 10 - 12 days after injection of Ehrlich cells. The administration of Ehrlich ascites tumor cells to BALB/c mice gave rise to significant, time-dependent increases in serum and erythrocyte NAD+ glycohydrolase activities, ADP-ribose uptake in erythrocytes and ADP- ribosylation of serum proteins. Serum samples from such mice as well as from cancer patients, when administered, had similar stimulatory effect on these activities, and this effect was observed also with the corresponding serum dialysates. The results appear to support and to extend the findings of previous reports over increases in these activities in cancer patients. Moreover, they implicate the presence of (a) reporter molecule (s) which appear to trigger in the organism a response to proliferative processes mediated by NAD+ metabolite (s). 84