Duchenne muscular distrofili hastalarda inspiratuar kas eğitiminin solunum fonksiyonları üzerine etkisi
The İnspiratory muscle training's effect on respiratory function in patients with Duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 71203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRUZ ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
50 ÖZET İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda“Duchenne Musküler Distrofî”tanısı konmuş 24 hastada insentif spirometre üe uygulanan inspiratuar kas eğitiminin solunum fonksiyonları üzerine etkisi araştırılmıştır. Yaş ortalamaları 13.67±2.87 yıl, fonksiyonel seviyeleri 7.67±1.92 olan 12 kişilik eğitim grubunda bulunan hastalara insentif spirometre ve inspiratuar kas eğitim programı uygulanmıştır. Yaş ortalamaları 12.33±2.61 yıl, fonksiyonel seviyeleri 8.27±1.67 olan 12 kişilik kontrol grubunda bulunan hastalara İnspiratuar kas eğitim programı uygulanmamıştır. Eğitim grubu hastalarına 6 aylık inspiratuar kas eğitim programı insentif spirometre ile günde 2 kez, 10 tekrarlı uygulanmıştır. İnspiratuar kas eğitiminin solunum fonksiyonları üzerine etkisi, solunum fonksiyon testleri ve arter kan gazlan kriter alınarak incelenmiştir. Eğitim öncesi, eğitimin (3 ve 6) ayında, ölçülen solunum fonksiyon testlerinde VC, FVC, FEVı, FEVı/FVC, PEF, Vmax%25, Vmax%so, Vmaxo/075 parametrelerine bakılmıştır. Arter kan gazlarıda (Pa02, PaCOz, pH, satürasyon parametreleri) eğitim öncesi, eğitimin (3 ve 6) ayında değerlendirilmiştir. Çalışmamızda her iki grubun 3. ve 6. ay sonunda bakılan arter kan gazlarında istatistiksel ağdan anlamlı bir değişim görülmemiştir. Her iki grubun (3 ve 6) ay sonunda ölçülen solunum fonksiyon testlerinde (VC, FVC, PEF,51 Vmax%25, Vmax%5o, Vmax%75 parametreleri) anlamlı bir değişim görülmezken, eğitim grubu hastalarımızın FEVı, FEVı/FVC parametrelerinde anlamlı gelişme görülmüştür. Sonuç olarak çalışmamız, inspiratuar kas eğitiminin Duchenne Musküler Distrofi'nin erken döneminde faydalı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY In this study we investigated the inspiratory muscle training's effect on respiratory function which is carried out incentive spirometry. The study applied on 24 patients who were diagnosed as DMD in University of Istanbul, Istanbul Faculty of Medicine Department of Neurology. In the training group there were 12 patients with mean age of 13.67±2.87 years and functional level 7.67±1.92. The inspiratory muscle training program with incentive spirometry applied on these patients. In the control group (12 patients) mean age was 12.33 ±2. 61 years and functional level was 8.27±1.67, who did not enter the training program. The inspiratory muscle training program with incentive spirometry carried out, for six months two times a day with ten repeats on training group's patients. Inspiratory muscle training's effect on respiratory function, was investigated with pulmonary function tests and arterial blood gases. The parameters measured (VC, FVC, FEVı, FEVi/FVC, PEF, Vmax%25, Vmax%50, Vmax%75) before the training and at the third and sixth month of the training. The parameters of arterial blood gases (PaCh, PaCC>2, pH, saturation) also measured before the training and at third and sixth month of the training. We compared the parameters of arterial blood gases from both groups at the third and sixth month and we did not find any statistical differences.53 We applied the pulmonary function tests on both groups at tne third and sixth month. The parameters of VC, FVC, PEF, Vmax%25, Vmax%50, Vmax%75 were evaluated, there were no progress in both groups. There was measurable progress of the training group in the parameters of FEVi, FEVi/FVC. As a result of our study showed that the inspiratory muscle training is usefull at the early stage of the DMD.