Bank performance and risk-taking under negativeinterest rates
- Tez No: 712055
- Danışmanlar: DR. ALBERT JAN HUMMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit van Amsterdam
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez farkların farkı yöntemini kullanarak negatif faiz oranları politikasının bankaların karlılığına ve risk almasına olan etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Kullandığım panel veri seti 2010-2019 yılları arasında 39 Avrupa ülkesinden 7617 banka içermektedir. Negatif faiz oranları politikasının banka marjinlerini olumsuz etkilediğini belgeliyorum. Ancak, bu politikanın bankaların risk alması üzerine olan etkisinin daha karışık olduğunu kanıtlar göstermektedir. Bu politikayı benimseyen ülkerlerle benimsemeyen ülkelerin bankalarını karşılaştırdığımda benimseyen ülkedeki bankaların riskli varlık oranlarını azalttıkları görülmektedir. Ayrıca bu bankaların takipteki kredi miktarlarında göreceli bir artış olduğunu rapor ediyorum, bu da negatif faiz oranlarının risk almada artışa neden olduğuna işaret etmektedir. Elimdeki veri setini bankaya özgü özelliklere göre bölüp incelediğimde, negatif faiz oranları politikasının etkisinin bazı özelliklere göre değiştiği de ortaya çıkmaktadır: bu özellikler banka büyüklüğü, mevduat oranı, riskten korunma, banka sermayesi ve banka uzmanlığıdır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to assess the effect of negative interest rates policy (NIRP) on bank profitability and risk-taking by using a difference in differences approach. I employ a panel dataset that comprises 7617 banks in 39 European countries over a time period of 2010-2019. I document that NIRP negatively affects bank margins which causes a reduction in profitability. However, the evidence regarding the impact of NIRP on risk-taking is mixed. I find that banks decreased their proportion of risky assets in NIRP-adopter countries compared to countries that did not adopt the policy. Banks also report a relative rise in the amount of non-performing loans, indicating increased risk-taking for them under negative interest rates. Splitting up the sample based on bank-specific characteristics reveals that the effect of the policy also changes with respect to: size, deposit ratio, hedging, bank capital, and bank specialization.