Ayrık iki değişkenli ortogonal polinomlar
Orthogonal polynomials of two discrete variables
- Tez No: 712054
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, üçgensel bir bölgede ortogonal olan ayrık iki değişkenli ortogonal polinomlar ve bunların özellikleri çalışılmıştır. Bu tip polinomlar, T.H. Koornwinder'in bir bölgede ortogonal olan iki değişkenli polinomlar tanımlamak için ortaya koyduğu metodun ayrık tek değişkenli ortogonal polinomlar için uygulanmasıyla elde edilmiştir. Bu kapsamda, ilk olarak ayrık tek değişkenli ortogonal polinom ailelerinin temel özellikleri incelenmiş ve ayrık değişkenli Hahn, Kravchuk, Meixner ve Charlier polinomlarının çeşitli özellikleri verilmiştir. Daha sonra, Koornwinder metodu yardımıyla iki değişkenli Hahn polinomları, Kravchuk polinomları, Meixner polinomları ve Charlier polinomları tanımlanmıştır. Ortonormal iki değişkenli Hahn, Kravchuk, Meixner ve Charlier polinom aileleri için vektör matris formunda rekürans bağıntıları, fark denklemleri ve birbirleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, orthogonal polynomials of two discrete variables that are orthogonal on a triangular region and their properties are studied. Such polynomials are obtained from univariate discrete orthogonal polynomials by applying the method introduced by Koornwinder to define bivariate polynomials that are orthogonal on a region. In this context, firstly, fundamental properties of univariate discrete orthogonal polynomials are discussed and various properties of Hahn, Kravchuk, Meixner and Charlier polynomials, which are univariate discrete orthogonal polynomial families, are given. Then, with the help of Koornwinder's method, bivariate Hahn polynomials, Kravchuk polynomials, Meixner polynomials and Charlier polynomials are defined. For the orthonormal Hahn, Kravchuk, Meixner and Charlier polynomials of two variables, recurrence relations in vector matrix form, difference equations and relations between each other are investigated.