Effect of π-bridges on electrochemical and photovoltaic properties of benzothiadiazole and benzodithiophene based conjugated polymers
Π-köprülerinin benzotiyadiazol ve benzoditiyofen bazlı konjüge polimerlerin elektrokimyasal ve fotovoltaik özelliklerine etkisi
- Tez No: 712079
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN, DR. GÖNÜL HIZALAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, bir dizi Donör- π köprüsü- Alıcı tipi konjüge polimerler (PT1,PT2 ve PT3 ) tasarlanmış ve Pd-katalizli Stille polikondenzasyon reaksiyonları kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerler, donör kısın olarak kullanıldı ve toplu hetero bağlantılı organik güneş pilinin aktif tabakasını oluşturmak için alıcı birim olan PC71BM ile harmanlandı. Polimerler verici birim olarak elektronca zengin benzoditiyofen (BDT) ve alıcı birim olarak elektronca eksik benzotiyadiazol (BT) gruplarını içerir. Ayrıca, tiyofen [T], selenofen [Se] ve tieno[3,2-b]tiyofen [TT], kopolimer omurgasında π-köprüsü olarak dahil edildi. Bu çalışmada, faklı π – köprülerinin konjuge polimerlerin optik, elektrokimyasal ve fotovoltaik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. π -köprüsü tiyofen'den selenofen'e ve tieno[3,2-b]tiyofen'e değiştikçe, PT1, PT2 ve PT3'ün bant aralıkları 1.70'den 1.58'e ve 1.61 eV'a ayarlandı ve HOMO seviyeleri sırasıyla -5.60'dan -5.48'e ve -5.33 eV'a kaydı. OSC'ler ITO/PEDOT:PSS/Polimer:PC71BM/LiF/Al olarak cihaz mimarisi ile oluşturulmuş ve cihazların güç dönüşüm verimliliği (PCE) standart AM 1.5G aydınlatma (100 mW/cm2) altında ölçülmüştür. Toplu heteroeklem güneş pillerinin en yüksek güç dönüştürme verimliliği, PT1 için 3.48 %, ve PT2 için 2.42 % olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of the Donor -π bridge- Acceptor type conjugated polymers (PT1, PT2, and PT3) were designed and synthesized via Pd-catalyzed Stille polycondensation reactions. Synthesized polymers were used as donor moieties and blended with acceptor unit PC71BM to form the active layer of the bulk heterojunction organic solar cell (BHJ OSC). Polymers contain electron-deficient benzothiadiazole (BT) as acceptor unit and electron-rich benzodithiophene (BDT) as donor unit. Moreover, thiophene [T], selenophene [Se], and thieno[3,2-b] thiophene [TT] were introduced to the polymer backbone as the π-bridge. This study examined the effects of π-bridges on the optical, electrochemical, and photovoltaic properties of the conjugated polymers. The optical band gaps of the PT1, PT2, and PT3 were tuned from 1.70 to 1.58 to 1.61 eV with HOMO levels up-shifted from -5.60 to -5.48 to -5.33 eV, respectively, as the π-bridge was changed from T to Se, then to TT. OSCs were constructed with the device architecture of ITO/PEDOT:PSS/Polymer: PC71BM/LiF/Al, and power conversion efficiency (PCE) of the devices were measured under standard AM 1.5G illumination (100 mW/cm2). The highest PCE of bulk heterojunction solar cells was found as 3.48 % for PT1 and 2.42 % for PT2.