Conjugated polymers with benzothiadiazole and benzotriazole for organic solar cells
Organik güneş pili uygulamaları için benzotiadiazol ve benzotriazol içeren konjüge polimerler
- Tez No: 582562
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN, PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, akseptör grup olarak benzotiyadiazol ve benzotriazol, donör grup olarak ise benzoditiyofen içeren iki özgün polimerin fotovoltaik performansları incelenmiştir. Buna ek olarak, tiyofen ve selenofen π köprülerinin, polimerlerin optik, elektrokimyasal ve optoelektronik özelliklerine etkileri çalışılmıştır. Selenofen içeren P1 ve tiyofen içeren P2 için optik bant aralığı değerleri sırasıyla 1.63 eV ve 1.73 eV olarak bulunmuştur. Polimerler, UV-VIS-NIR spektroskopisi, dönüşümlü voltammetri (CV), jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ve termal analiz gibi yöntemlerle karakterize edilmiştir. Organik güneş gözeleri, N2 ile doldurulmuş eldivenli kabin sisteminde oluşturulmuş ve karakterize edilmiştir. Göze yapımında ITO/PEDOT:PSS/Polimer:PC71BM/LiF/Al şeklinde düz cihaz mimarisi kullanılmış olup, polimerler elektron donörü, PC71BM ise elektron akseptörü olarak kullanılmıştır. Standard AM 1.5 G ışıması (100 mW/cm2) ölçümler sonucunda, P1 ve P2 bazlı organik güneş gözeleri için maksimum güç dönüşüm verimi değerleri sırasıyla %1.60 ve %3.83 olarak kayıtlara geçmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study two novel random polymers, comprising benzothiadiazole and benzotriazole as the accepting units and benzodithiophene as the donor unit, were examined in terms of their photovoltaic performance. Moreover, effects thiophene and selenophene π bridges on optical, electrochemical and optoelectronic properties of the polymers were investigated. Optical band gap values of selenophene bearing P1 and thiophene P2 were found as 1.63 eV and 1.73 eV, respectively. Characterization of polymers via UV-Vis-NIR spectroscopy, cyclic voltammetry (CV), gel permeation chromatography (GPC) and thermal analysis were carried out. Organic solar cells (OSCs) were constructed and characterized in N2 filled glove box. While the polymers act as electron donors, PC71BM was the electron acceptor in OSCs with the device structure of ITO/PEDOT:PSS/Polymer:PC71BM/LiF/Al. As a consequence of measurements under standard AM 1.5 G illumination (100 mW/cm2), the highest power conversion efficiency values were recorded as 1.60% and 3.83 % for P1 and P2 based OSCs, respectively.