İzmir'in içme suyu kaynaklarından Balaban deresi'nin su kalitesinin epilitik diyatome örneklerine göre belirlenmesi
Determination of the water quality of Balaban stream which drinking water source of Izmir in terms of epilithic diatoms
- Tez No: 712084
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Ekim 2019 ve Ağustos 2020 tarihleri arasında İzmir'in içme suyu kaynaklarından biri olan Balaban Deresi'nde seçilen 5 istasyondan alınan diyatome örneklerinin mevsimsel dağılımları ve gelişimleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında su kalitesinin fiziksel ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Örnekleme periyodu boyunca, epilitik diyatomelere ait, 26 cins ve 45 takson belirlenmiştir. Ulnaria ulna (Nitzsch) Compère, Encyonema ventricosum (C.Agardh) Grunow, Brachysira microcephala (Grunow) Compere, Cocconeis pediculus Ehrenberg ve Cymbella affinis Kützing sürekli gözlenen ve baskın olan taksonlar olmuştur. Belirlenen taksonlar için çeşitlilik, baskınlık, benzerlik ve sıklık analizleri yapılmıştır. Balaban Deresi'ndeki su kalitesi OMNIDIA yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Balaban Deresi'nin su kalitesinin epilitik diyatomelere göre belirlenmesi için OMNIDIA yazılımında bulunan; IDAP, EPI-D, IBD, SHE, DI-CH, WAT, IPS, SLA, DES, IDSE, IDG, CEE, TDI, LOBO, IDP, TID VE SID biyotik indeksleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, diatom samples which were taken from selected 5 stations in Balaban Stream, one of the drinking water sources of İzmir, between October 2019 and August 2020 were examined for seasonal distributions and developments. Within the scope of the study, it was aimed to determine the physical and biological properties of water quality. During the sampling period, 26 species and 45 taxa which were belong to epilytic diatoms were determined. Ulnaria ulna (Nitzsch) Compère, Encyonema ventricosum (C.Agardh) Grunow, Brachysira microcephala (Grunow) Compere, Cocconeis pediculus Ehrenberg and Cymbella affinis Kützing were the taxa which were constantly observed and dominant. Diversity, dominance, similarity and frequency analyzes had been performed for the determined taxa. Water quality of Balaban stream has been studied by using OMNIDIA software. In order to determine the water quality of Balaban Stream according to epilitic diatoms, the biotic indices IDAP, EPI-D, IBD, SHE, DI-CH, WAT, IPS, SLA, DES, IDSE, IDG, CEE, TDI, LOBO, IDP, TID and SID were used in the OMNIDIA software.