Geriatrik popülasyonda ileri evre kronik böbrek hastalarının nutrisyonel durumunun değerlendirilmesinde kısa tarama testlerinin değeri
Significance of mini assessment tests on evaluation of nutritional status of geriatric population with advanced stage of chronic kidney disease
- Tez No: 712092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ŞUMNU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Diyalize girmeyen ileri evre kronik böbrek hastalığı (KBH) olanlarda protein enerji malnütrisyonu (PEM) sıklığı ile ilgili çalışmaların sayısı sınırlıdır. Çalışmamızın amacı ileri evre KBH hastalarını kısa nütrisyonel durum tarama testleri ile PEM açısından değerlendirmek, tarama testlerinin klinik parametreler ve antropometrik ölçümlerle korelasyonunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Nefroloji Polikliniği'ne 2015 yılında başvuran 35 evre 3 ve 35 evre 4-5 KBH olmak üzere toplam 70 tane 65 yaş ve üzeri hasta çalışmaya alındı. Nütrisyonel durum değerlendirme kısa tarama testlerinden 'Basitleştirilmiş İştah Anketi' (SNAQ) ve 'Mini Nütrisyonel Değerlendirme kısa form' (MNA-SF) uygulandı. Klinik ve laboratuar verilerle beraber SPSS istatistik tabanına aktarıldı. KBH evrelerine gore PEM sıklığı, SNAQ ve MNA-SF tarama testlerinin birbirleri ile korelasyonu, laboratuar ve klinik parametrelerinin SNAQ ve MNA-SF skorları ile korelasyonu çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 70 hastanın 31'i (%44,3) kadın, 39'u (%55,7) erkek olup tüm grubun yaş ortalaması 74,2±6,7 idi. İleri ve erken evre KBH'larında MNASF skoruna göre sırasıyla 4 (%11) ve 1 (%3) hasta malnütre, 20 (%57) ve 16 (%45) hasta ise malnütrisyon riskindeydi (p=0,140). İleri ve erken evre KBH'larında SNAQ skoruna göre 6 ay içinde en az %5'lik kilo kaybı riski olan hastaların sayısı ise sırasıyla 17 (%48,6) ve 11 (%31,4) idi (p=0,143). İleri evre KBH'larını SNAQ skorlarına göre iki gruba ayırdığımızda kilo kaybı riski grubunda 17 hasta, kilo kaybı riski olmayan hasta grubunda 18 hasta mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Abstract Objectives: Studies about investigating Protein Energy Malnutrition (PEM) frequency on patients with advanced stage of chronic kidney disease (CKD), who are not receiving dialysis treatment, are limited. Main objective of our study is; to research patients from PEM aspect association with mini nutritional assessment tool, investigate the correlation between clinical parameters of screening test and anthropometrical measure. Tools and Methods: 70 CKD patients over 65 years old were enrolled to this study who were selected from Nephrology Department in 2015 period. The group consisted of 35 patients with stage 3 CKD, 35 patients with stage 4-5 CKD. Short Nutritional Assessment Questionnaire (SNAQ) and Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF) were applied. Clinical and laboratory data were transferred to the SPSS statistical database. Correlation of PEM frequency according to CKD stages with SNAQ and MNA-SF tests; correlation of clinical and laboratory data parameters with SNAQ and MNA-SF scores were experimented. Results: 31 of (44,3%) 70 patients were female, 39 (55,7%) were male with average age 74,2±6,7. According to MNA-SF score, 4 advanced stage CKD patients and 1 early stage CKD patient were having malnutrition; 20 advanced stage CKD patients and 16 early stage CKD patients were under risk of malnutrition(p=0,140). According to SNAQ score, 17 advanced stage CKD patients and 11 early stage CKD patients were having risk of weight loss(p=0,143); 18 advanced stage CKD patients were not having any risk of weight loss. MNA-SF and Katz Activities of Daily Living (ADL) score of calf diameter weight loss risk group were low; Yesavage Geriatric Depression Scale (GDS) score was high. Conclusion: This study especially indicates the relation between SNAQ test and clinical parameters while showing the correlation among mini nutritional assessment tests for advanced stage CKD patient. A study, which includes more patients should be held for application of mini assessment test in order to screen malnutrition which has an important effect on mortality of the patients.