Kafa travmalı hastalarda uygulanacak acil hemşirelik grişimlerinde karar verme durumunun araştırılması
Investigation of decision making for emergent nursing appoaches that will be applied to patients with head travma
- Tez No: 71212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AKYOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
8- ÖZET 77 Kafa travmalı hastalara uygulanacak acil hemşirelik girişimlerinde, hemşirelerin ne ölçüde doğru ve zamanında karar verebildikleri düşünülerek planlanan çalışma, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, SSK İstanbul Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Haseki Devlet Hastanesi ve Şişli Etfal Devlet Hastanesi'nin Acil Servis ve Nöroşirurji Kliniği'nde çalışan 100 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerin, kafa travmalı hastaların acil hemşirelik girişiminde verdikleri kararları öncelik sırasına göre belirtmelerinde, ilk üç ve son iki sırada yer alan uygulamalara çoğunlukla doğru sırada yer verdikleri gözlenmiş, diğer karar noktalarındaki öncelik sırasının geniş bir dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Hemşirelerin aldıkları kararlarda öncelik sırasının belirlenmesi ile gösterdikleri gerekçeler arasındaki ilişki incelendiğinde ise, çoğunlukla farklı olmadığı/uyum içinde oldukları belirlenmiştir. Hemşirelerin kritik/ eleştirel düşünme becerisini, çalışma alanında motivasyon/performansı olumsuz etkileyen etmenlerin fazla olması, oryantasyon programının düzenli ve nitelikli uygulanmaması, HİE programlarının içeriğinin yetersiz olması ve hemşirelerin katılabileceği şartlarda yapılmaması, hemşirelerin çalışmalarını standardize edecek ve kolaylık sağlayacak bakım protokollerinin olmaması gibi faktörlerin etkilediği belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, hemşirelerin kafa travmalı hastalara uygulanacak acil hemşirelik girişimlerinde doğru ve zamanında karar verebilmesi için nitelikli örgün eğitim, kapsamlı oryantasyon ve HİE programlarının uygulanmasının sağlanması, çalışma alanlarının çağdaş düzeyde iyileştirilmesi ve kritik hasta bakım protokollerinin hazırlanması ve kullanımının yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
9- SUMMARY 78 This study in what degree nurses think accurate and in time on their urgnet interferences to patients of head trauma, has been carried out on 1 00 nurses in emergency services and neuroshirurgy clinics of I.U. Medicine Fac ulty, I.U. Cerrahpaşa Medicine Faculty, Social Insurances Institution Istanbul Hospital, Health Ministry Haseki State Hospital and Şişli State Children Hospital. It has been observed that when nurses have stated their decisions in an order, their first three decisions and last two decision are generally in right order, but other decisions place in a wide spectrum. The relation between their decision reasons and their order reasons shows that generally there is not a difference and they are in harmony. That there are a lot of factors that affect motivation/performance nega tively in work environment, that orientation program is not carried out regu larly and in high level, that In-service Education programs have not a suffi cient content and have not carried out in conditions that all nurses can be participated in, and that maintenance protocols that standardize nurses“works and provide them some easiness do not exist, affect nurses”critical thought abilities. As a result it has been offered, that nurses can think accurate and in time on their urgent interferences to patients of head trauma, is possible that they should have a training of quality and that a comprehensive orientation and In- service Education programs should be carried out, and that work environ ments should be optimized in modern level, and that maintenance practices on critical patients should be prepared and made widespread.