Düşük ve yüksek glisemik indeksli öğüne alfa-glikosidaz inhibitörünün etkisi
Effect of alfa glucosidase inhibitor to low and high glycemic index'meal
- Tez No: 71211
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN SENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
VII.OZET Amaç Bu çalışmada, tip 2 diabetiklerde düşük ve yüksek glisemik indeksli öğünlerin ve bu öğünlerle birlikte tek doz a-glikosidaz inhibitörü (acarbose) kullanılmasının postprandial serum glikoz ve insulin cevabı ile serum glikoz, insulin artışları ve artış alanlarına etkisi karşılaştırmalı olarak incelendi. Materyal-Metod 3 ay veya daha fazla süreden beri primer teşhisi tip 2 diabet olan, 40-70 yaş arasında, Beden Kitle İndeksi 0.05).
Özet (Çeviri)
XIII. SUMMARY Aim In this study, we aimed to investigate the effects of meals containing carbohydrates with low and high glycemic index as well as to compare the influence of adding single dose a-glucosidase inhibitor (acarbose) to these meals on postprandiale serum levels and increments of glucose and insulin and incremental area for glucose and insulin in type 2 diabetics. Material-Metod 10 voluntary subjects (mean chronologic age: 51.1+5.4 yr, mean diabetes duration: 3.7+2.4 yr, mean BMI: 27.2+3.1 kg/m2, mean HbAic level 8.5+0.7%) who have type 2 diabetes as a primary diagnosis for 3 months or more, between 40-70 age, BMI0.05).