Döküm paslanmaz çeliklerin korozyon ve kırılma özelliklerinin ısıl işlemlerle değişimi
Changes in corrosion and fracture properties of cast stainless steels through heat treatments
  1. Tez No: 712129
  2. Yazar: MİTHAT ZAİM KERİMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİN ZEYTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada döküm yöntemi ile üretilen dubleks ve süper dubleks paslanmaz çeliklerin 1025oC'de uygulanan ostenitleme ısıl işlemi sonrasında, 400oC, 500°C, 600°C ve 700oC'de yaşlandırma ısıl işlemi uygulanmış, soğutma işlemi hava ve yağda gerçekleştirilmiştir. Elde edilen numunelerin mikroyapı, tokluk ve sertlik özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Mikroyapı incelemelerinde optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Ayrıca Feritscope ile numunelerin ferrit % ferrit-ostenit faz dengesi belirlenmiştir. Bunun yanısıra numunelere ASTM A923-03 Method A'ya göre korozyon testi uygulanmıştır. Uygulanan ısıl işlemler neticesinde 1.4462 malzemede ferrit içerisinde yoğun sigma fazı oluşumu tespit edilmiş böylece tokluk değerleri düşmüştür. 1.4410 malzemede ise ferrit ostenit arayüzeyinde krom nitrit (Cr2N) oluşumu meydana gelmiştir. Korozyon deneylerinde 1.4410 malzemede herhangi bir korozyon oluşumu mikroyapısal olarak gözlenmemiştir. Fakat 1.4462 malzemenin ferrit alanlarında yoğun korozyon oluşumları mikroyapısal olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after austenitization heat treatment was applied at 1025oC of duplex and super duplex stainless steels produced by casting method, tempering heat treatment was applied at 400oC, 500°C, 600°C and 700oC, and cooling process was carried out in air and oil. The microstructure, toughness and hardness properties of the obtained samples were examined in detail. Light optical microscope and scanning electron microscope (SEM) was used for microstructure investigations. The ferrite-austenite phase balance of the samples was determined with the Feritscope. In addition, the corrosion test was applied to the samples according to ASTM A923-03 Method A. As a result of the applied heat treatments, intense sigma phase formation was detected in ferrite areas of 1.4462 duplex stainless steel and thus the toughness values decreased. In 1.4410 material, chromium nitrite (Cr2N) formation occurred at the ferrite austenite interface. In the corrosion experiments, no microstructural corrosion formation was observed in 1.4410 material. However, intense corrosion formations of the 1.4462 material were identified microstructurally in the ferrite areas because of taking place sigma phases.