Fuzzy soft topolojik gruplar üzerine
On fuzzy soft topological groups
- Tez No: 712130
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölüm dört alt bölümden oluşmaktadır. İlk iki alt bölümde fuzzy küme, soft küme, fuzzy grup ve soft grup kavramları tanımlanmış ve bazı özellikleri verilmiştir. Daha sonra üçüncü ve dördüncü alt bölümlerde fuzzy topolojik grup ve soft topolojik grup kavramları tanımlanmış ve bazı özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, fuzzy soft küme tanımlanmış, bazı basit örnekler ve çalışma boyunca kullanılacak olan bazı temel kavramlar verilmiştir. Daha sonra fuzzy soft grup ve fuzzy soft topoloji ifade edilmiş ve bazı özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, fuzzy soft topolojik grup tanımı verilmiş ve bazı özellikleri incelenmiştir. Son bölümde ise tez ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is designated as the introduction. The second chapter consist of four subsections. In first two subsections the notion of fuzzy set, soft set, fuzzy group and soft group are introduced and some properties are given. After that in the third and fourth subsections, fuzzy topological group and soft topological group are defined and some of features are given. In the third chapter, fuzzy soft sets are introduced, basic examples are given and some basic terms and concepts which shall be used throughout this study are provided. After that notion of fuzzy soft group and fuzzy soft topolgy are expressed and some of features are given.