Kamu çalışanlarının uzaktan hizmet içi eğitim sistemlerine yönelik motivasyon düzeyleri üzerine bir araştırma: Adalet Bakanlığı örneği
- Tez No: 712137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CABİR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kamu yönetiminin ana hedeflerinden birisi, kamu çalışanlarının eğitimlerini sağlayarak niteliklerini arttırmak, yeni gelişmelere uyumlu hale getirmektir. Böylelikle kamu kurumlarından hizmet talep edenlere hizmetin ulaştırılmasında verimliliğin ve hizmet kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu çalışmada uzaktan eğitim üzerinde durulacaktır. Uzaktan eğitim geleneksel eğitim ile karşılaştırılarak, avantaj ve dezavantajlarından bahsedilecektir. Uzaktan eğitimin kullanım alanları üzerinde durulacak, uzaktan eğitim üzerinde yapılan çalışmalardan bahsedilecektir. Araştırmada tanımlayıcı ve açıklayıcı model kullanılmıştır. Veri toplama işlemi anket formu ile gerçekleştirilmiştir. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan ve Uzaktan Hizmet İçi Eğitim Ölçeği'nden oluşmaktadır. Veri analizi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Katılımcıların hizmet içi uzaktan eğitime yönelik algıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main goals of public administration is to increase the qualifications of public employees by providing training and to adapt them to new developments. Thus, it is aimed to increase efficiency and service quality in delivering services to those who demand service from public institutions. This study will focus on distance education. The advantages and disadvantages of distance education will be discussed by comparing it with traditional education. The usage areas of distance education will be emphasized and the studies on distance education will be mentioned. A descriptive and explanatory model was used in the research. Questionnaire form was used as data collection tool. The questionnaire form consists of questions about demographic characteristics and the Distance In-Service Training Scale. Data analysis was done with SPSS package program. The perceptions of the participants towards in-service distance education were examined.