Çocukluk çağı astımında hipogamaglobulineminin klinik izlemde önemi
  1. Tez No: 712141
  2. Yazar: GİZEM AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE VEZİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Astım farklı klinik görünümleri olan heterojen bir hastalıktır. Hipogamaglobulinemi gibi tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan durum astım kliniğinin seyrini etkileyebilmektedir. Çalışmamızda hipogamaglobulinemi ile ilişkili astım kliniğinin farklılıklarının gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2015-2020 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji ve Klinik İmmünoloji Kliniği'ne başvurmuş, en az 1 yıl izlenmiş, 4-12 yaş arasında normogamaglobulinemik (n=286) ve hipogamaglobulinemik (n=46) astım tanılı hastalar geriye dönük olarak incelendi. Bulgular: Hastaların demografik bulgularında hipogamaglobulinemik olan grupta astım tanı yaşı, semptom başlama yaşı ve anne sütü alma oranı daha düşük bulundu (p sırasıyla
Özet (Çeviri)
Objective: Asthma is a heterogeneous disease with different clinical manifestations. The condition that causes recurrent respiratory tract infections such as hypogammaglobulinemia may affect the course of the asthma clinic. In our study, we aimed to show the differences in the clinical features of asthma associated with hypogammaglobulinemia. Materials and Methods: In our study, patients diagnosed with normogammaglobulinemic (n=286) and hypogammaglobulinemic (n=46) asthma between the ages of 4 and 12, who applied to the Ankara Training and Research Hospital Pediatric Allergy and Clinical Immunology Clinic between 2015 and 2020, were followed up for at least 1 year, were retrospectively analyzed.