Unity ve vuforia kullanarak bir artırılmış gerçeklik uygulaması
An augmented reality application using unity and vuforia
- Tez No: 712152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı, artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanımı hakkında bilgi vermek, teknolojiyi kullanarak anlama kolaylığı sağlamak ve bu teknolojinin kullanımıyla birlikte kağıt israfının önüne geçilmesidir. Artırılmış gerçeklik bilgisayar ortamında yaratılmış sanal nesneleri akıllı cihazlarımızın kamera özelliği kullanılarak ve eş zamanlı olarak gerçek dünyada göstermektir. Bu alanda yapılan çalışmalar çoğunlukla oyun ve eğlence sektörü olduğu için teknolojinin sağladığı avantajların çok üstüne düşülmemesi göze çarpan bir eksiklik olmuştur. Araştırmada bir elektronik alet seçilip bunun kullanma kılavuzu referans olarak alınacak ve artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak bu kullanma kılavuzu uygulama haline getirilecektir. Aynı zamanda uygulama haline getirilen kullanma kılavuzu için yeniden bir kılavuz düzenlenip bu kılavuzda sadece işaretçiler bulunacak ve kılavuz kesinlikle orjinal kılavuzun sayfa sayısının yarısından az olacaktır. Araştırmanın hedefi, artırılmış gerçeklik teknolojisinin her alanda kullanılabileceğini gösterirken bir taraftan da sağladığı avantajları göstermenin sağlanmasıdır. Bu teknolojinin kökeni ne kadar sanal gerçeklikle beraber 1950'li yıllara dayansa da asıl gelişimini günümüzün akıllı cihazlarıyla birlikte yapmış olduğu için hızla yükselen bir alan olmuştur. Yan hedeflerden birisi de yükselen bir alan olan artırılmış gerçekliğin kullanım kolaylığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is, to provide information about the use of augmented reality technology, to provide usage and to prevent paper waste with the use of this technology. Augmented reality is to show virtual objects created in computer environment by using the camera feature of our smart devices and simultaneously in the real world. Since the studies in this field are mostly in the game and entertainment sector, it is a striking deficiency that the advantages of technology are not explained. An electronic device will be selected in the research and its user manual will be taken as reference and this user manual will be turned application using augmented reality technology. At the same time, a new manual will be prepared for the user manual that has been turned application, and this manual will only contain markers and the manual will definitely be less than half the number of pages of the original manual. The aim of the research is to show that the augmented reality technology can be used in every field while showing the advantages it provides. Although the origin of this technology dates back to the 1950s with virtual reality, it has been a rapidly rising field as it has made its real development with today's smart devices. One of the side goals is to show the ease of use of augmented reality, an emerging field.