Bir çerçeve sistemin klasik ve değiştirilmiş gerilme çifti teorisine göre statik analizi
Analysis of a framing system according to classical and modified couple stress theory
  1. Tez No: 712155
  2. Yazar: ALİHAN YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, bir çerçeve sistemin, aynı yükleme koşulları altında düğüm noktalarındaki deplasman ve dönme değerleri, klasik ve değiştirilmiş gerilme çifti teorisine göre incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında çerçeve sistemindeki düğüm noktalarının klasik gerilme çifti teorisine göre belirli yüklemeler etkisi altında yapmış olduğu deplasman ve dönme değerleri elde edilmiş ve daha sonra elde edilen değerler karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise çerçeve sistem aynı yüklemeler altında değiştirilmiş gerilme çifti teorisine göre çözülmüştür. Daha sonra iki teori sonuçları arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, analize etki edebileceği tahmin edilen bazı parametreler için farklı değerler alınarak, analiz sonuçları ve oluşan etkiler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the displacement and rotation values at the nodes of the frame were investigated under the same loading conditions, according to the classical and modified couple stress theory. In the first part of the study, the displacement and rotation values of the nodes in the frame were obtained according to the classical couple stress theory under certain loads and then the obtained values were compared. In the second part of the study, the frame is analyzed according to the modified couple stress theory under the same loading condition. Then the differences between the results of the two theories are examined. As a result of these examinations, different values were taken for some parameters that are expected to affect the analysis, and the results of the analysis and the effects were compared.