İn vitro fertilizasyonda polikistik over sendromu ile sebebi açıklanamayan infertilite grupları arasındaki serum ve folikül sıvısı melatonin düzeyinin karşılaştırılması ve ıvf başarısına etkisi
The effect of serum and follicle fluid melatonin levels on ivf success between polycystic ovary syndrome (pcos) and unexplained infertility patient groups in in vitro fertilization
- Tez No: 712156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: In vitro fertilizasyon tedavisi uygulanan hastalardan, açıklanamayan infertilite ile polikistik over sendromu grubu hastaların serum ve folikül sıvısındaki melatonin seviyesi farkını ortaya koymak ve melatonin seviyesinin oosit kalitesi, embriyo sayısı, klinik gebelik üzerine etkisi olup olmadığını araştırmak. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz tüp bebek bölümünde in-vitro fertilizasyon tedavisi başlanan, açıklanamayan infertilite grubunda 26 kadın ile polikistik over sendromu grubunda 26 kadın olmak üzere toplam 52 kadın çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, kilosu, boyu, vücut kitle indeksi, menstrüel siklus özellikleri, önceki gebelikleri ile bazal hormon değerleri ve bazal ultrason sonuçları kaydedildi. Hastalara ovülasyon indüksiyonunu takiben saat 10:00-12:00 arasında oosit pick up işlemi yapıldı. İşlem sırasında, hastaların kan serumları ve oosit toplama işleminden arta kalan folikül sıvıları alındı. Bu örnekler çalışılacağı güne kadar -20 oC' de saklandı. Serum ve folikül sıvısında melatonin seviyesi ELIZA yöntemi ile çalıştırıldı. Toplanan oosit sayısı ve kalitesi, embriyo sayısı ve kalitesi embriyoloji uzmanı tarafından belirlendi. Embriyo transferini takiben 14. günde insan koryonik gonadotropin hormon pozitifliğine göre klinik gebelik durumu tespit edildi. Klinik gebeliği pozitif olan kadınlar ultrason ile fetal kalp atım pozitifliği saptanana kadar takip edildi. Bulgular: Gruplar karşılaştırıldığında serum melatonin seviyesi polikistik over sendromu olan hastalarda istatistiksel olarak daha düşük saptandı. Folikül sıvısı melatonin seviyesi ise her iki grupta benzer bulundu. Oosit maturasyonu ve embriyo kalitesini gösteren; toplam oosit sayısı, mitoz 2 oosit sayısı, pronükleus 2 oosit sayısı, grade A embriyo sayısı, ikinci gün embriyo sayısı ve embriyo transferi sayısı açısından gruplar arasında fark saptanmadı. Serum melatonin seviyesi ile foliküler sıvı melatonin seviyesi arasında anlamlı korelasyon bulunamadı. İnsan koryonik gonadotropin hormon pozitifliği ile serum melatonin seviyesi, gruplar arasında %10 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. İnsan koryonik gonadotropin hormon pozitifliği ile foliküler sıvı melatonin seviyesi arasında ilişki saptanmadı. Fetal kalp atım pozitifliği ile serum melatonin seviyesi ve foliküler sıvı melatonin seviyesi arasında ilişki saptanmadı. Polikistik over sendromu olan infertilite grubunda lüteineze hormon ve antimüllerien hormon değerleri, açıklanamayan infertil kadınlara göre istatistiksel olarak anlamlı seviyede yüksek saptandı. Polikistik over sendromu olan infertil kadınlarda açıklanamayan infertilite grubuna göre siklus süresi anlamlı olarak uzun ve toplam folikül sayısı daha fazla saptandı. Gruplar arasında yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi açısından istatistiksel farklılık saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda; polikistik over sendromu olan infertil kadınlarda, serum melatonin seviyesi daha düşük saptanmıştır. Bunun sebebi melatonin tüketiminin fazla olması olabilir. Ancak foliküler sıvıdaki melatonin düzeyi değişiklik göstermemektedir. Serum ve foliküler sıvı melatonin seviyesinin in vitro fertilizasyon başarısı üzerine doğrudan etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the difference in the serum and follicle fluid levels of melatonin at unexplained infertility and polycystic ovary syndrome patients who underwent in vitro fertilization treatment, and to investigate whether the melatonin level affects oocyte quality, embryo count, and clinical pregnancy or not. Materials and Methods: A total of 52 women, 26 women in the unexplained infertility group and 26 women in the polycystic ovarian syndrome group, who started in vitro fertilization treatment in the in vitro fertilization department of our hospital, were included in the study. The patients' age, weight, height, body mass index, menstrual cycle characteristics, previous pregnancies, basal hormone values, and basal ultrasound results were recorded. Oocyte pick-up was performed between 10:00 and 12:00 hours following the ovulation induction. During the procedure, patients' blood serum and follicle fluids from the oocyte collection process were collected. These samples were stored at -20 oC until the day of the study. Melatonin levels in serum and follicle fluid were studied by the ELIZA method. The number and quality of collected oocytes, the number, and the quality of embryos were determined by the embryologist. On the 14th day following the embryo transfer, clinical pregnancy status according to human chorionic gonadotropin results and those with positive clinical pregnancy were followed up until fetal heart positivity was detected by ultrasound. Results: The serum melatonin level was found to be statistically lower in patients with polycystic ovary syndrome. Follicular fluid melatonin level was found to be similar in both groups. By the means of oocyte maturation and embryo quality; there was no difference between the groups in terms of total oocyte count, mitosis 2 oocyte count, pronucleus 2 oocyte count, grade A embryo count, second-day embryo count, and the number of the transferred embryo. No significant correlation was found between serum melatonin level and follicular fluid melatonin level. human chorionic gonadotropin positivity and serum melatonin levels were statistically significantly lower at 10% significance level between the groups. There was no correlation between human chorionic gonadotropin positivity and follicular fluid melatonin level. There was no correlation between fetal heartbeat positivity and serum melatonin level and follicular fluid melatonin level. Luteinized hormone and anti mullerian hormone values were found to be statistically significantly higher in the polycystic ovary syndrome infertile group. In polycystic ovary syndrome infertile women, the cycle duration was significantly longer and the total number of follicles was found to be higher. There was no statistical difference between the groups in terms of age, weight, height, and body mass index. Conclusion: In our study; serum melatonin levels were found to be lower in infertile women with polycystic ovary syndrome. This may be due to high melatonin consumption. However, the level of melatonin in the follicular fluid does not change. Serum and follicular fluid melatonin levels did not have a direct effect on IVF success.