İŞKUR tarafından uygulanan işbaşı eğitim programlarına ilişkin işverenler üzerine bir araştırma: Isparta ili örneği
A study on employers regarding on-the-job training programs applied by İŞKUR: The case of Isparta province
  1. Tez No: 712157
  2. Yazar: ÇAĞLA DENİZ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İşsizlik, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler tarafından çözüm aranan sorunların en başında gelmektedir. İşsizlikle mücadele edebilmek adına ülkeler tarafından çeşitli önlemler alınmakta ve çeşitli politikalar uygulanmaya konmaktadır. Bunların başında aktif ve pasif işgücü programları yer almaktadır. Türkiye'de aktif işgücü programları olarak işgücünün işgücü piyasasındaki istihdam edilebilirliğini artırma amacıyla mesleki eğitim programları, iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri, işgücü yetiştirme programları, vb., pasif işgücü programları olarak da kısa çalışma ödeneği, işsizlik sigortası, ücret garanti fonu ödemeleri, iş kaybı tazminatı gibi uygulamalar yapılmaktadır. Türkiye'de uygulanan hem aktif hem de pasif işgücü programlarının en büyük uygulayıcısı Türkiye İş Kurumu'dur. Bu çalışmanın amacı İŞKUR'un uyguladığı İşbaşı Eğitim Programlarının işverenler tarafından nasıl değerlendirildiğini ölçmektir. Birinci bölümde, işsizliğin tanımı, işsizliğin türleri ve nedenleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye İş Kurumu hakkında bilgiler verilmiş, işsizlikle mücadelede izlenen pasif ve aktif işgücü politikalarına açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Isparta Çalışma ve İş Kurumu hakkında bilgiler paylaşılmış, araştırmanın yöntemi sunulmuş, araştırma sonuçlarına ilişkin bilgiler verilmiş, değerlendirmeler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmada Isparta Çalışma ve İş Kurumu tarafından 2019-2020 yıllarında düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan 369 işyeri ile görüşülmüş, 36 sorudan oluşan anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment is the primary problem that both developed and developing countries seek solutions for. Various measures and policies are taken by countries in struggling against unemployment. At the top of these programs are active and passive labor programs. As active labor programs for increase the employability of the workforce; vocational training programs, workforce training programs, job and vocational counselings etc. from passive labor programs; unemployment insurance, short-term employment allowance, job loss compensation, wage guarantee fund are implemented in Turkey. The biggest practitioner of both active and passive labor market programs are implemented in Turkey is Turkish Employment Agency. The aim of this study is to measure how the on-the-job training programs implemented by İŞKUR are evaluated by employers. In the first part of the study, information about the definition of unemployment, types and reasons of unemployment are given. In the second part of the study information is given about Turkish Emplyment Agency, passive and active labor force policies followed in struggling against unemployment were explained. In the last part of the study, information about Isparta Labor and Employment Agency was shared, research method presented, evaluations and recommendations have been made. In this study 369 employers from who participated in on-the-job training programs organized by Isparta Labor and Employment Agency in 2019-2020 were interviewed, and a quastionnaire consisting of 36 questions was applied.