Üriner sistem enfeksiyonu gelişiminde üropatojenik Escherichia coli virülans faktörlerinin incelenmesi
Study of uropathogenic Escherichia coli virulence factors in development of urinary tract infection
  1. Tez No: 712224
  2. Yazar: SAMIM ABBAS HUSSEIN AL-TURABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. HANAN SHİHAB AHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları (İYE'ler), idrar yollarında patojenik mikroorganizmaların azalma veya artmasını ifade eder. İnsanlardaki bakteri kontaminasyonunun olağandışı olmayan en büyük alt türlerine dikkat edilmelidir. Bu enfeksiyonlar, üretrit ve sistit şeklinde kendini gösteren veya çoğalarak, piyelonefrit olarak idrar yolunun bir kısmını etkiler. İdrar yolu enfeksiyonlarının (İYE'ler), bulaşma yeri ile ilgili olarak, idrar (asemptomatik bakteri), mesane (sistit), böbrekler (piyelonefrit), ve kanda (bakteriyemi); başka daha geniş örnekler olmasına rağmen, çeşitli etkileri vardır. Escherichia coli, üriner sisteme saldırma kabiliyeti nedeniyle daha önce çalışılan birçok bakteriden önemlidir. Birkaç araştırma, bakteri tabanında konuşulabilen ve kesin antikorlar kullanılarak keşfedilmeye yakın olan kesin virülans sorunlarının veya antijen serotiplerinin varlığını göstermektedir. Bağırsak mikrobiyotasında bulunan E. coli izolatları, bu bakterilerin bağırsak ortamındaki rastgele ilişkisinin bir yansıması olabilecek fenotipik profillerde bir değişkenlik göstermiştir. Nadiren sağlıklı kızların vajinal florasının, anüs bölgesi dışında, bağırsak mikroorganizmalarını örtmesi amaçlanır. Trichomonas vaginalis'i içeren Candida, Torulopsis geotrichum ve protozoa cinsinin mantarları küçük istatistiklerde belirlenebilir, gebe kızların yaklaşık %15-20'si, yenidoğan olan Streptococcus agalactiae yoluyla vajinal kolonizasyon gösterir.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections (UTIs) refer to the decrease or increase of pathogenic microorganisms in the urinary tract. Attention should be paid to the largest non-unusual subspecies of bacterial contamination in humans. These infections affect part of the urinary tract as pyelonephritis, manifesting or multiplying as urethritis and cystitis. Concerning the site of transmission of urinary tract infections (UTIs), urinary (asymptomatic bacteria), bladder (cystitis), kidneys (pyelonephritis), and blood (bacteremia); although there are other broader examples, they have a variety of implications. Escherichia coli is important from many previously studied bacteria because of its ability to attack the urinary tract. Few studies indicate the existence of definitive virulence issues or antigen serotypes that can be spoken at the bacterial base and are close to being discovered using definitive antibodies. E. coli isolates found in the gut microbiota showed a variability in phenotypic profiles, which may reflect the random association of these bacteria in the gut environment. Rarely, the vaginal flora of healthy girls is intended to cover the intestinal microorganisms, except for the anus region. Fungi of the genus Candida, Torulopsis geotrichum and protozoa including Trichomonas vaginalis can be identified in small statistics, about 15-20% of pregnant girls show vaginal colonization through newborn Streptococcus agalactiae.