Bazı sülfonlanmış poliimidlerin sentezi, karakterizasyonu, dft hesaplamaları ve aım analizi
Synthesi̇s and characterisation, dft calculations and aim analysis of some sulfonated polyimides
  1. Tez No: 712245
  2. Yazar: ASLIHAN AYCAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT YILDIKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yüksek performanslara sahip polimerler olan poliimidler bir çok uygulama alanında ve malzeme yapımında kullanılmaktadır. Çalışmalarımızla ve denemelerimizle kendimizi gerliştirme aşamasında olduğumuz konu olan poliimidlerin, özellikle de fonksiyonelleştirilmiş poliimidlerin incelenmesi literatür ve bilim camiası için anlamlı olacaktır. Burada, sentezlenen iki farklı özgün diaminler, iki farklı dianhidritler (BPDA ve PTCDA) ve ayrıca sülfonik asitleri yapısında barındıran DSD kullanılarak poliamik asitin termal çözelti imidizasyonu yöntemiyle iki farklı üstün özelliklere sahip A-B-C tip SPI'lar sentezlenmiştir. Sentezlenen SPI'ların çeşitli spektroskopik karakterizasyonları (1H-NMR, FT-IR, UV-VİS, DSC ve TGA/DTA) ve çeşitli çözücülerde çözünürlük testleri gerçekleştirilmiştir. Son zamanlarda popüler olan hesaplamalı kimya'nın en önemli uygulamalarından moleküler modelleme ile moleküllerin üç boyutlu yapılarını ve tepkimelerini bulmak ve göstermek için kullanılan DFT çalışmaları ve AIM analizleri SPI'ların oligomer birimlerine uygulanmış ve quantum kimyasal hesaplamaları yapılmış ve literatüre kazandırılmak üzere sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Polyimides, which are polymers with high performance, are used in many application areas and material production. The examination of polyimides, especially functionalized polyimides, which we are in the process of improving ourselves with our studies and trials, will be meaningful for the literature and scientific community. Herein, A-B-C type SPIs with two different superior properties were synthesized by thermal solution imidization method of polyamic acid using two different unique diamines synthesized, two different dianhydrides (BPDA and PTCDA) and also DSD containing sulfonic acids in its structure. Various spectroscopic characterizations of synthesized SPIs (1H-NMR, FT-IR, UV-VIS, DSC and TGA/DTA) and solubility tests in various solvents were performed. Quantum chemical calculations have been made by molecular modeling, one of the most important applications of computational chemistry, which has been popular recently, and presented to the literature (DFT studies and AIM analyzes used to find and demonstrate the three-dimensional structures and reactions of molecules were applied to the oligomer units of SPIs.).