Güneş enerji santrallerinde kullanılan depolama sistemlerinin incelenmesi ve verim arttırma yöntemleri
- Tez No: 712244
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKTAŞ, DOÇ. DR. HARUN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Güneş enerji sistemlerinde kullanılan teknolojinin ilerlemesi ve güneş enerji santrallerinde kullanılan malzemelerin maliyetinin zaman içerisinde düşmesiyle beraber güneş enerjisi sektörü son yıllarda büyük bir önem kazanmıştır. Bununla beraber güneş enerji santrallerinde depolamanın önemi artmıştır. Güneş enerji santralleri diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla çevresel faktörlerden olumsuz anlamda daha fazla etkilenmektedir. Bu olumsuz faktörler sistemin verimliliğini düşürmektedir. Bu olumsuz etkileri gözlemlemek ve ortadan kaldırmak amacıyla güneş enerji santrallerinde verimlilik çalışmaları istenilen maddi geri dönüşün sağlanabilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında Bandırma'da 1,2 MW kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi santralinin tasarımı ve simülasyonu yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre yorumlar yapılmış, güneş enerji santrallerinde kullanılan sistem elemanları, üretim sonrası enerjinin depolanmasını sağlayan depolama sistemleri ve güneş enerji santrallerinde verimliliği etkileyen faktörler ile beraber verimliliği arttırmak için gereklilikler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The solar energy sector has gained great importance in recent years, as a result of the advancement of technology used in solar energy systems and the decrease in the cost of materials used in solar power plants over time. In addition, the importance of storage in solar power plants has increased. Compared to other renewable energy sources, solar power plants are more negatively affected by environmental factors. These negative factors reduce the efficiency of the system. In order to observe and eliminate these negative effects, efficiency studies in solar power plants are of great importance in order to achieve the desired financial return. In this thesis, The solar power plant, which will have an installed capacity of 1.2 MW in Bandırma, has been designed and simulated. Comments have been made according to the findings obtained. system elements used in solar power plants, storage systems that provide post-production energy storage and factors affecting efficiency in solar power plants, as well as requirements to increase efficiency were presented.