Etanol gavajı yapılmış sıçanlara uygulanan hünnap (Ziziphus Jujuba) meyve ekstresinin bazı kan enzimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of jujube (Ziziphus Jujuba) fruit extract on some blood enzymes applied to ethanol gavage rats
  1. Tez No: 712248
  2. Yazar: TANSU BABAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, %99 etanol gavajı uygulanmış sıçanlarda hünnap (Ziziphus Jujuba) bitkisi su ekstraktının sıçan kanındaki bazı enzimler (glutatyon redüktaz (GR), asetilkolinesteraz (AChE) ve butirilkolinesteraz (BChE))üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaç için ortalama 250-300gram ağırlığında toplam 32 adet Wistar albino erkek sıçandan aşağıdaki gibi: Kontrol (n=8),alkol (n=8), 4ml/kg Ziziphus Jujuba düşük doz (DD, n=8) ve 8ml/kgZiziphus Jujuba yüksek doz (YD, n=8) olmak üzere 4 grupoluşturuldu. Ziziphus Jujuba ekstraktı 10 gün boyunca oral gavaj ile sıçanlara uygulandı. 11.günde, Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'te gastrik ülser oluşturmak için etanol, oral gavaj ile uygulandı. Alkol uygulandıktan 90dakika sonra sıçanlar sakrifiye edildi. Çalışmanın ikinci kısmında sakrifiye edilen sıçanlardan alınan kan örneklerinde GR, AChE ve BChE enzimlerinin aktivitedeğerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of jujube (Ziziphus Jujuba) water extract on some enzymes (glutathione reductase (GR), acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE) in rat blood in rats treated with 99% ethanol gavage. For this purpose, a total of 32 Wistar albino male rats weighing 250-300 grams on average were as follows: Control (n = 8), alcohol (n = 8), 4 ml / kg Ziziphus Jujuba low dose (DD, n = 8) and 8 ml / kg Ziziphus Jujuba high dose (HD, n = 8) was formed into 4 groups. Ziziphus Jujuba extract was administered to rats by oral gavage for 10 days. On the 11th day, ethanol was administered by oral gavage to create gastric ulcer in Group 2, Group 3 and Group 4. The rats were sacrificed 90 minutes after alcohol administration. In the second part of the study, the activity values of GR, AChE and BChE enzymes were measured in blood samples taken from sacrificed rats.