Bir özel hastanenin mıknatıs hastane standartlarına uygunluğunun belirlenmesi
Determining the eligibility of a private hospital with magnet hospital standards
  1. Tez No: 712340
  2. Yazar: KÜBRA TEKAYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFSUN EZEL ESATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hemşirelerin çalışma ortamında yoğun iş yüküne maruz kalmaları, çalışma koşullarının uygun olmaması, yapılan işin yoğun stres ve risk içermesi gibi nedenler moral ve motivasyonlarını düşürmekte, ayrıca çalıştıkları kurumdan ayrılmayı düşünmelerine de yol açmaktadır. Yaşanan sorunlar mıknatıs hastane kavramını gündeme getirmiştir. Mıknatıs hastane, nitelikli hemşirelerin kuruma çekilmesi, kurumda tutulması ve nitelikli bakım sunulan bir ortamı ifade etmektedir. Araştırmanın amacı, özel bir hastanede çalışan hemşirelerin çalışmış oldukları hastanenin ''mıknatıs hastane standartlarına uygunluğu'' ile ilgili görüşlerinin belirlenerek, görüşlerin sosyo-demografik değişkenlerine göre farklılaşma durumunun incelenmesi, hemşireleri kuruma çeken ve kurumda tutan faktörleri ortaya çıkartan mıknatıs hastane özelliklerinin belirlenmesidir. Araştırma evrenini 2020 yılında yapılan Ankara'da bulunan özel bir hastanede görev yapan 185 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak hemşirelere yönelik kişisel bilgi formu ve Mıknatıs Hastane Özellikleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, özel hastanenin mıknatıs hastane özellikleri standartlarının düşük olduğu saptanmıştır. Bulgulara göre; yaş faktörünün yönetici hemşire desteği ve hemşirelik uygulama kontrolünü etkilediği, erkeklerin hastanenin kültürel değerlere ve klinik otonomiye yönelik katılım düzeyinin kadınlardan yüksek olduğu, medeni durumlarına göre mıknatıs hastane boyutlarından kültürel değerler, yönetici hemşire desteği alt boyutlarında anlamlı bir farklılık olduğu evlilerde bekarlara kıyasla daha yüksek katılım sağlandığı, toplam çalışma süresi ile mıknatıs hastane özelliklerinde pozitif bir ilişki olduğu, kurumda çalışma süresinin artması ile mıknatıs hastane özelliklerine katılımın yükseldiği, çalışma biriminin ve çalışma düzeninin yönetici hemşire desteği alt boyutunda farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sağlık hizmetlerinde hasta bakımının iyileştirilmesi, hemşirelerin motive edilmesi ve iş tatminlerinin arttırılması, ayrıca yönetime daha çok katılabilmeleri açısından hemşirelerin eğitimine destek verilmesi, otonomi ve yeterliliklerinin arttırılması, hastanelerin mıknatıs hasta standartlarına uygunlukların değerlendirilip uygun hale getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that nurses must suffer from workload, poor working conditions, the stress, and risk of the profession demoralizes and demotivates them and it also encourages them to quit. Such problems bring on the term called magnet hospital. The term magnet hospital expresses the ideas such as attracting qualified nurses, keeping the nurses in the organization and atmosphere that offers quality care. The purpose of the research is to determine the opinions on the eligibility of private hospitals, where nurses work, to the standards of a magnet hospital; to determine whether these opinions differ depending on the socio-demographical variables; to determine the characteristics of a magnet hospital that attracts the nurses to the organizations. Scope of research consists of 185 nurses that work in a private hospital, which has been founded in Ankara, in 2020. Magnet Hospital Quality Measurement Scale and personal information forms of the nurses have been used as data collection tools. It has been found out in the research that private hospital has lower standards of magnet hospital. According to the findings, it has been proven that the age factor affects the executive nurse support and control of the nurses, men's level of participation in the hospital's cultural values and clinical autonomy is higher than that of women, according to their marital status, there is a significant difference in the sub-dimensions of cultural values manager nurse support from magnet hospital dimensions, married people have higher participation than singles, there is a positive relationship between total working time and magnet hospital features, with the increase in working time in the institution, the rate of participation in magnet hospitals increased and the working unit and working order differ in the sub-dimension of nurse administrator support. It is suggested that enhancement of patient care, making the nurses to be motivated and raise their job satisfaction, also supporting the nurse's education in terms of the participation to the management, enhance the autonomy and sufficiency and evaluation of the hospitals for eligibility to magnet hospital standards and render to be suitable in health services.