Sağlık personellerinde genel anksiyete bozukluğu ile yeme bozukluğunun korelasyonunun incelenip değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of the correlation of general anxiety disorder and eating disorder in healt professional
- Tez No: 712349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YEŞİLKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hastaneler zamana bağlı kalmadan 7/24 hizmet veren kurumlardır. Hastanelerde çalışan sağlık çalışanları yoğun tempolarda uzun süre aç kalabilmektedirler. Sağlık çalışanlarında uykusuzluğa ve çalışma yoğunluğuna bağlı gece geç saatlerde yemek yedikleri için yeme sorunları oluşabilmektedir. Bu sebeple kişide oluşabilecek potansiyel yeme bozukluğu birden fazla etmenle oluşabilmektedir. Bu çalışma, sağlık çalışanlarında beslenme alışkanlıkları ve genel psikolojik durumları arasındaki ilişkiyi değerlendirebilmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma Özel Pendik Bölge Hastanesi sağlık çalışanlarının katılımıyla tamamlanmıştır. Araştırmanın evrenini hastanedeki bütün sağlık çalışanları oluşturmuştur ve gönüllü olan tüm çalışanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Toplamda 246 kişi çalışmaya katılmıştır. Çalışmada; Yaygın Anksiyete Ölçeği (Kısa Form – 7), Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ve adet Sosyodemografik form kullanılmıştır. Bu çalışmada analizler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada; katılımcıların yaygın anksiyete bozukluğu ile SBİTO arasında negatif yönlü çok zayıf düzeyde (r= -0,186) anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
ANALYSIS AND EVALUATION OF THE CORRELATION OF GENERAL ANXIETY DISORDER AND EATING DISORDER IN HEALT PROFESSIONAL Hospitals are institutions that provide 24/7 service regardless of time. Health workers working in hospitals may stay hungry for a long time in intense tempos. Eating problems may occur in healthcare workers due to both the stress because of insomnia and work intensity, and the fact that they eat late at night. In irregular working conditions, sleep patterns are disrupted and eating disorders may occur as a result of eating late at night. Sleep and eating disorders are considered periodic at first, but if not prevented, they are problems that may lead to a diagnosis of disorder. Nutrition is of great importance for an individual's healthy life. For this reaason, the potential eating disorder threat may occur due to more than one factor. This study was carried out in order to evaluate the relationship between nutritional habits and general psychological states of health workers. This study was completed with the participation of Private Pendik Regional Hospital health workers. The aim of the study is to investigate the correlation between generalized anxiety disorder and eating disorder that may potentially be present in healthcare workers by accepting the Private Pendik Regional Hospital as a sample. This study war carried out in order to evaluate the relationship between nutritional habits and general psychological states of health workers. This study was completed with the participation of Private Pendik Regional Hospital healthy employees. The universe of our research consists of all health workers. The sample in the universe was selected from the employees of Istanbul Private Pendik Regional Hospital. Volunteering of employees is a priority. A consent form was given to the participants before completing the existing questionnaires. 246 employees were randomly selected. Employees were asked to give complete answers to all questions. 2 scales and 1 sociodemographic form were used. These scales; Common Anxiety Scale (Short Form –- 7), It is the Attitude Scale towards Healthy Eating.