Model tabanlı tasarım teknolojisi kullanılarak otopilot sistemi bir alt parçasının tasarımı
Design of an autopilot system sub-part using model-based design technology
- Tez No: 712350
- Danışmanlar: DR. SELDA GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerleyişinin hızlanması, birçok sektörde olduğu üzere, havacılık ve savunma sektöründe de kullanılan ürünler ve hizmetler ile alakalı opsiyonların artmasını gerektirmiştir. Bu durum firmalar ve fabrikalar içinde bir rekabet ortamının oluşmasına sebebiyet vermiştir. Rekabet ortamının artmasıyla; havacılık ve savunma sektöründe faaliyet gösteren fabrikalar, kullanıcı taleplerine daha hızlı ve daha düşük maliyetle çözüm üretmek için yeni teknoloji keşif çalışmalarına girmişlerdir. Bu teknolojilerden birisi de fabrikalara sağlamış olduğu maliyet ve teslim süresi avantajları sebebi ile son yıllarda havacılık ve savunma sektörlerinde çok popülerleşen Model Tabanlı Geliştirme teknolojisidir. Bu tez çalışmasında, model tabanlı tasarım teknolojisinden bahsedilmiştir. Bu teknolojinin birçok sektörde özellikle savunma sektöründe birtakım faydaları mevcuttur. Bir projenin gerçekleştirilmesinde tasarım süreleri kısalır. Otomatik kod üretimi ile tasarımı yazılıma dönüştürmenin maliyeti azalır. Uygulama olarak otopilot sistemi bir alt parçasında model tabanlı tasarımın döngüleri gerçekleştirilmiştir. Bir otopilot sistemi modeli için gereksinimler oluşturulmuş, bu gereksinim tasarıma dönüştürülmüş ve bu tasarımdan otomatik olarak kod üretilmiştir. Aynı zamanda kodlar kıyaslama yapılabilmesi için manuel olarak da yazılmıştır. Yapılan deneyde, manuel ve otomatik üretilen kodlar karşılaştırılmıştır. Klasik yöntemlere kıyasla model tabanlı tasarımın avantajları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the acceleration of the advancement of technology necessitated an increase in the options related to the products and services used in the aerospace and defense sector, as in many sectors. This situation has led to the formation of a competitive environment within companies and factories. With the increase in the competitive environment; Factories operating in the aerospace and defense sector have engaged in new technology discovery studies in order to find solutions to user demands faster and at lower cost. One of these technologies is Model Based Development technology, which has become very popular in the aerospace and defense industries in recent years due to the cost and delivery time advantages it provides to factories. In this thesis, model-based design technology is mentioned. This technology has some benefits in many sectors, especially in the defense sector. Design times are shortened in the realization of a project. With automatic code generation, the cost of converting design into software is reduced. As an application, model-based design cycles were carried out in a sub-part of the autopilot system. Requirements were created for an autopilot system model, this requirement was translated into a design, and code was automatically generated from this design. At the same time, the codes were written manually for comparison. In the experiment, manual and automatically generated codes were compared. The advantages of model-based design compared to classical methods are presented.