Sanatçı ve yazar kimliğiyle Tomur Atagök
Tomur Atagök as an artist and writer
- Tez No: 712381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER BEK ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden birisi olan Tomur Atagök, yapıtlarında insan ilişkilerini, kadınları, doğayı, güncel olayları ele alan, olgulara eleştirel / sorgulayıcı bir tavırla yaklaşan, üretken bir sanatçı ve sanat eğitimcisidir. Resme merak duyduğu ilk yıllardan bugüne, soyut dışavurumculuktan figüratif soyutlamaya, hazır nesne kullanımına kadar farklı ifade yollarını denemekten kaçınmamış, değişken malzeme ve yöntemlerle çok yönlü bir sanat anlayışı sergilemiştir. Atagök için, sanatın bir iletisinin olması, izleyiciyi düşündürmesi, uyarması temel çıkış noktasıdır. Bu özelliğini dönem ve sanatçılar üzerine yazdığı yazılarında da sergilemektedir. Bu bağlamda salt yapıtlarıyla değil, eğitimci kişiliği ve yazıları ile de sanatın düşünsel / öğretici yönüne katkılar sunan sanatçının, özellikle müzecilik konusundaki etkin çalışmaları birçok yayına, tez çalışmasına konu olmuştur.“Sanatçı ve Yazar Kimliğiyle Tomur Atagök”isimli tez çalışmasında, Tomur Atagök'ün sanatsal çalışmalarının ve kaleme aldığı sanat yazılarının dönemsel çözümlemeler doğrultusunda irdelenmesi amaçlanmıştır. Dünyada yaşanan gelişmeleri, dönemsel geçişleri siyasi, toplumsal ve kültürel boyutlarıyla ele almak, Tomur Atagök'ün sanatında izlenecek yol haritasını görünür kılmak açısından önemlidir. Bu kapsamda, 1960'lardan başlayarak günümüze kadar ki tarihsel süreçlere, sanat alanında yaşanan değişimlere genel hatlarıyla değinilmiş ve Atagök'ün yapıtlarının, düşüncelerinin, yazılarının bu süreçlerle / gelişen olaylarla ilişkisine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of most important representatives the contemporary art, Tomur Atagök is a productive artist and art educator who deals with human relations, women, nature and current events in his works and approaches the facts with a critical / questioning attitude. From the first years he was interested in painting, he has not avoided trying different ways of expression, from abstract expressionism to figurative abstraction and the use of ready-made objects, and has exhibited a versatile understanding of art with variable materials and methods. According to Atagök, artist having a massage, making the avoliace think and warn are the starting points. In this context, the artist, who contributes to the intellectual / instructive aspect of art not only with his works, but also with his educational personality and writings, has been the subject of many publications and thesis studies, especially on museology. In the thesis study titled“Tomur Atagök as an Artist and Writer”, it is aimed to examine Tomur Atagök's artistic works and his art writings in line with periodical analyzes. It is important to deal with the developments in the world and the periodical transitions with their political, social and cultural dimensions, to make visible the road map to be followed in Tomur Atagök's art. In this context, the historical processes from the 1960s to the present, the changes in the field of art are mentioned in general terms and the relationship of Atagök's works, thoughts and writings with these processes / developing events is examined.