Silah üstü dürbünlerin optik performans testleri ve kolimatör ayarları
Optical performance tests and collimator settings of weapon mounted binoculars
  1. Tez No: 712382
  2. Yazar: ALPER DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, silah üstü dürbünlerin optik performans testleri ve kolimatör ayarları test edilecektir. Dürbünlerin optik performans testleri olan mtf ve efl testleri ile kolimatör ayarları olan nişan hattı kontrol tertibatı ve paralaks ayarları hakkında çalışmalar yapılacaktır. Bu testlerde görülen optik ve optomekanik hataları gidermek için iyileştirme çalışmaları yapılacaktır. İstenilen performansa ulaşınca iyileştirmeler sonlandırılacak ve analiz sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, optical performance tests and collimator settings of weapon mounted binoculars will be tested. The optical performance tests of the binoculars, mtf and efl tests, and boresight with collimator settings and parallax settings will be studied. Improvement studies will be carried out to eliminate the optical and optomechanical errors seen in these tests. When the desired performance is reached, the improvements will be terminated and the analysis results will be evaluated.