Yaşam, sanat anlayışı ve uygulamalarıyla Vasfi Rıza Zobu
Vasfi Rıza Zobu with his life, understanding of art and practices
  1. Tez No: 162674
  2. Yazar: ÖZLEM ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Vasfî Rıza Zobu Miralay Hasan Rıza Zobu ile Saffer Zobu'nun beşinci çocukları olarak 1902 yılında İstanbul'un Beyazıt semtinde dünyaya gelmiştir. Sanatçı, asker babasının isteği ile orta okulu bitirdikten sonra Kuleli Askeri Lisesi'ne yazdırılmıştır. Ancak askeri eğitim almak istemeyen Vasfî Rıza Zobu, Kuleli Askeri Lisesi'nden ayrılarak öğrenimine Alman Ticaret Lisesi'nde devam etmiştir. Sanatçı Alman Ticaret Lisesi'nde okurken aynı zamanda 1917 yılında Darülbedayi-i Osmani'nin sınavlarını kazanarak tiyatro bölümünde okumaya başlamış ve küçük rollerle sahneye çıkarak tiyatro sanatında ilk adımlarını atmaya başlamıştır. I. Dünya Savaşı sonrası Alman Ticaret Lisesi' nin kapanması üzerine sanatçı, Sanayi-i Nefise Okulu'nda mimarlık bölümüne kaydını yaptırmıştır. Vasfî Rıza Zobu'nun asd isteği başardı bir tiyatro oyuncusu olmaktır. Sanatçının Alman Ticaret Lisesi'ne ve Sanayi-i Nefise'ye gitmesinin sebebi o dönemin toplum yapısının tiyatroculuğu bir meslek olarak görmemesidir. Buna rağmen sanatçı, kısa süre sonra Sanayi-i Nefise' den ayrılarak yaşamına tiyatrocu olarak devam etmiştir. İlk kez 1919 yılında Darülbedayi-i Osmani'de Kayseri Gülleri adlı oyunda figüran olarak sahneye çıkan Vasfî Rıza Zobu, Şehir Tiyatrosu'nda komedyaların, vodvillerin ve operetlerin arandan sanatçılarından biri olmuştur. Sanatçı aynı zamanda Muhsin Ertuğrul'un yönettiği sinema filmlerinin de vazgeçilmez bir oyuncusu olmuştur. Oyunculuğunun yanı sıra tiyatro sanatında yönetmenlik görevini de üstlenmiş olan Vasfî Rıza Zobu, kırklı yıllardan başlayarak seksenli yıllara dek komedi ve vodvil türündeki oyunları sahneye koymuştur. Aynı zamanda sanatçı 1969-1973 ve 1980-1984 yılları arasında iki kez Şehir Tiyatrosu'nda genel sanat yönetmenliği yapmıştır. Vasfî Rıza Zobu yazar kimliğiyle de Türk Tiyatrosu'na uzun yıllar hizmet etmiş bir sanatçıdır. Sanatçının seyahatnameleri ve oyun çevirileri dışında iki cilt olarak yayımlanan O Günden Bugüne ve Uzun Hikayenin Sonu başlıklı andan Türk Tiyatrosu'nun yalan geçmişi açısından son derece aydınlatıcıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vasfî Rıza was born in 1902 at Beyazıt Istanbul as fifth children of Mr. Hasan Rıza Zobu who was a commander and Mrs. Saffer Zobu. The artist after completing the middle school, obeying to his fathers' request attended to Kuleli Askeri Lisesi. But, Vasfî Rıza Zobu who did not want to study at army school left the school and continued on his education life at Alman Ticaret Lisesi. While he was studying at Alman Ticaret Lisesi in 1907, he also passed the examinations of Darfilbedayi-i Osmani where he would first start studying theatre, and then, the small roles he took were his initial steps in to world of theatre. After World War L, Alman Ticaret Lisesi was closed and the artist attended to architect department of Sanayi-i Nefise. Vasfi Rıza Zobu's main desire was to become a successful theater artist. The main reason why he attended to Alman Ticaret Lisesi and also to Sanayi-i Nefise was that during his era being a theater artist was not considered as a real profession. Despite that general consideration the artist finally left the Sanayi-i Nefise and continued on his life as a theater artist at Istanbul Şehir Tiyatrosu which was named initially Darfilbedayi. Vasfi Rıza Zobu who first took seen as a figurant in the play named Kayseri Gülleri finally became a one of the most popular artists of comedies, vaudevilles and operettes. Also the artist was an unforgettable player of the movies directed by Muhsin Ertugrul. Vasfi Rıza Zobu who undertook responsibilities as a director, besides his player career, performed comedy and vaudeville plays until 80's starting from 40's. Furthermore, the artist was selected as head art director of Istanbul Sehir Tiyatrosu two times between 1969-1973 and 1980-1984. Vasfi Rıza served to Turkish Theatre for years with his writer identity as well. The artist's remembrance named“O Günden Bugüne”and“Uzun Hikayenin Sonu”which were published in two binds is considered important informative works for near history of Turkish Theatre as his travel diaries and play translations are. VI