Fen bilgisi öğretmenlerinin derslerinde eğitsel hikayeleri kullanma durumlarının incelenmesi
Reviewing of science teachers' using situtaions of educational stories in their lessons
  1. Tez No: 712402
  2. Yazar: AYGAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmenlerinin eğitsel hikayelere yönelik mevcut düşüncelerini belirlemek ve derslerinde eğitsel hikaye kullanma durumlarını incelemektir. Araştırma nitel özel durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Trabzon'da farklı okullarda görev yapan 17 fen bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış mülakatlar ve ders gözlemleri ile elde edilmiştir. Elde edile verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmada öğretmenlerin çoğunluğunun kendini eğitsel hikaye kullanma konusunda yetersiz gördüğü belirlenmiştir. Öğretmenler derslerinde eğitsel hikayeleri kullanma durumlarının kazanıma uygun olması, sınıf seviyesine uygun olması, hazır hikayeler olması gibi bazı koşullara bağlı olduğunu ifade etmişlerdir. Çalışmada öğretmenlerin eğitsel hikayeleri derslerinde kullanmadan önce yaptıkları hazırlıklara, eğitsel hikaye kullanma sürecinde karşılaşılan zorluklara, eğitsel hikayelerin etkilerine yönelik sonuçlar elde edilmiştir. Süreç boyunca uzaktan eğitim yapılmasının en fazla zorluk yaşanan aşama olduğu ifade edilmiştir. Çalışma sonucunda eğitsel hikaye yazma konusunda öğretmenlere eğitimler verilmesi, konuya ilişkin materyal eksikliklerinin giderilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to state the science teachers thoughts about educational stories and also to review the situations of the educational stories usage in their lessons. This study is considered as a qualitative case study. The sample of this study consists of 17 science teachers working in different schools in Trabzon in 2020-2021 educational year. The data of the study were obtained through semi structured interviews and course observations.Descriptive analysis and content analysis were used in the analysis of the obtained data. Most of the teachers who participated in this study criticised themselves due to the lack of knowledge and experience about educational stories. They stated that the use of educational stories should be appropriate for curriculum and class level. The results also provided data about the how teachers plan educational stories before conducting them in the classroom, difficulties they faced during the process of implementation and finally, the impact of educational stories. It was pointed out that distance education was the hardest part of the courses. At the end of the study, it was suggested that teachers should be given training about how to write educational stories and the lack of materials related to the issue should be solved.