Matematik öğretiminde sanal manipülatif ve simülasyon kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' views on the use of virtual manipulative and simulation in mathematics teaching
- Tez No: 815133
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER TULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sanal manipülatif ve simülasyonların matematik öğretiminde kullanılmasıyla soyut kavramların somutlaştırılacağı, matematik derslerinin daha ilgi çekici hale getireceği, daha fazla duyu organının öğretime entegre edilmesiyle kalıcı öğrenmelerin sağlanacağı varsayılmaktadır. Matematik öğretiminde sanal manipülatif ve simülasyon kullanımının etkili hale gelmesi için okul öncesinden üniversiteye kadar matematik derslerinin teknolojik araç ve eğitsel yazılımlarla desteklenmelidir. Bu nedenle matematik öğretiminde söz hakkı olan okul öncesi, ilkokul, ortaokul matematik ve lise matematik öğretmenlerinin sanal manipülatif ve simülasyonları tanımaları ve derslerde kullanım durumu önem arz etmektedir. Öğretmenlerin teknolojik pedagojik alan bilgisi sanal manipülatif ve simülasyonların matematik derslerinde kullanımını etkilemektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı öğretmenlerin matematik öğretiminde sanal manipülatif ve simülasyon kullanım durumları ve görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma tarama modeliyle desenlenmiş betimsel bir çalışmadır. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul matematik ve lise matematik öğretmenlerine matematik öğrenme alanlarında sanal manipülatif ve simülasyon kullanma durumları, biçimlendirici değerlendirme araçlarını kullanım durumları, belirlenen sanal manipülatif ve simülasyon sitelerinin matematik öğretiminde kullanım sıklıklarının branşlara göre dağılımı, matematik öğretiminde sanal manipülatif ve simülasyon kullanımına ilişkin görüşler, matematik öğretiminde sanal manipülatif kullanımını öğretmenlere ve velilere tavsiye etme durumu incelenmiş ve sonuçlar rapor edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde frekans dağılımları ve yüzdeler elde edilmiştir. Ankete katılan öğretmenlerin %70'inden fazlası matematik öğretiminde Web 2.0 araçlarını hiç kullanmadıklarını belirtmişlerdir. Okul öncesi öğretmenlerinin %77,8'i matematik derslerinde sanal manipülatif ve simülasyonların kullanımı“Matematik ve bilişim teknolojileri arasındaki ilişkiyi arttırır”görüşüne, İlkokul öğretmenlerinin %78'i“Soyut kavramların somutlaştırılmasında etkilidir”görüşüne, ortaokul matematik öğretmenlerinin %77,5'i“Daha fazla duyu organının öğrenme ortamına dahil olmasını sağlar”görüşüne, lise matematik öğretmenlerinin ise %67,6'sı“Matematik ile ilgili kavramların daha iyi anlaşılmasını sağlar”ve“Soyut kavramların somutlaştırılmasında etkilidir”görüşlerine kesinlikle katıldıklarını ifade etmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER:Matematik Öğretimi, Sanal manipülatif ve simülasyon.
Özet (Çeviri)
It assumes that using virtual manipulatives and simulations in mathematics teaching will concretize abstract concepts, mathematics lessons will be more interesting, and permanent learning will be provided by integrating more sensory organs into teaching. To use virtual manipulatives and simulation in mathematics teaching to become effective, mathematics courses from preschool to university should be supported with technological tools and educational software. For this reason, it is essential for preschool, primary, secondary, and high school mathematics and high school mathematics teachers, who have a say in mathematics teaching, to recognize virtual manipulatives and simulations and to use them in lessons. Teachers' technological pedagogical content knowledge affects using virtual manipulatives and simulations in mathematics lessons. This study aims to determine teachers' virtual manipulative and simulation use cases and opinions in mathematics teaching. The research is a descriptive study designed with a scanning model. Preschool, primary school, secondary school mathematics, and high school mathematics teachers' use of virtual manipulative and simulation in mathematics learning areas, use of formative assessment tools, distribution of the frequency of use of specified virtual manipulative and simulation sites in mathematics teaching according to branches, opinions on the use of virtual manipulative and simulation in mathematics teaching The situation of recommending the use of virtual manipulatives in mathematics teaching to teachers and parents was examined, and the results were reported. SPSS (26.0) statistical program was used to analyze the research data. Frequency distributions and percentages were obtained with the specified program. More than 70% of the teachers who participated in the survey said they had never used Web 2.0 tools in teaching mathematics. 77,8% of preschool teachers think that the use of virtual manipulatives and simulations in mathematics lessons“Increases the relationship between mathematics and information technologies”, 78% of primary school teachers think that“It is effective in embodying abstract concepts”, 77,5% of secondary school mathematics teachers 67,6% of high school mathematics teachers stated that they strongly agreed with the views“It provides a better understanding of the concepts related to mathematics”and“It is effective in concretizing abstract concepts”. KEYWORDS:Mathematics Teaching, Virtual manipulative, Simulation, Teacher's opinion