Development of a label-free graphene hall effect biosensor
Etiketsiz grafen hall etkisi biyosensörünün geliştirilmesi
- Tez No: 712437
- Danışmanlar: DR. JOHN HEDLEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Newcastle upon Tyne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Grafen, kendine özgü özellikleri nedeniyle son zamanlarda çeşitli araştırma gruplarının ilgisini çekmiş ve bu yeni nanomalzeme üzerindeki araştırmalar hızla büyümüştür. Grafenin elektriksel özellikleri, onu gelecekteki nanoelektronik uygulamaları için umut verici bir aday haline getirmektedir. Ayrıca termal, mekanik ve optik özellikler, çeşitli alanlarda nano ölçekli gelişmelerde yeni bir çağ açma yeteneğinin diğer güçlü göstergeleridir. Karbon malzemelerin biyomedikal uygulamalarda umut verici yeteneğe sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanında grafit malzemelerin yapı taşı olan grafen ise biyouyumluluk açısından benzersiz bir yere sahip olup yüksek yüzey/hacim oranı ve yüklü parçacık taşıma kabiliyeti sayesinde büyük fırsatlar sunmaktadır. Elektriksel olarak iletken olması ve ultra yüksek mobiliteye sahip olması, elektronik uygulama geliştirmelerinde çok şey sunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada, yüksek duyarlı ve seçici biyouyumlu yapısı ile birlikte grafenin inanılmaz elektriksel taşıma özelliklerinden yararlanan bir biyosensör geliştirilerek grafenin bir biyoalgılama platformu oluşturma vaadi araştırılmıştır. Bu amaca ulaşmak için Hall etkisi ilkesi kullanılarak etiketsiz bir biyoalgılama platformu geliştirilmiştir. Bu tez, elde edilen umut verici sonuçlarla birlikte bir biyoalgılama platformu oluşturmak için tüm detayları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphene has recently motivated various research groups due to its peculiar properties and the research on this novel nanomaterial is growing rapidly. Electric transport properties of graphene make it a promising candidate for future nanoelectronics applications. Moreover, thermal, mechanical and optical properties are other powerful indications of its capability to open a new era in nanoscale developments in a variety of fields. Carbon materials have already been demonstrated to be promising in biomedical applications and graphene, as a building block for graphitic materials, holds a unique place in terms of biocompatibility; offering great opportunities due to its high surface to volume ratio and charge transport capability. Being electrically conductive and having ultrahigh mobility offers a great deal in electronic application developments. Therefore, in this study, the promise of graphene to build a biosensing platform has been investigated through developing a biosensor that exploits incredible electric transport properties of graphene along with its high sensitive and selective biocompatible structure. In order to achieve such a purpose, a label-free biosensing platform has been developed by employing Hall effect principle. This thesis presents all the details to form a biosensing platform along with the promising results that have been obtained.