Doğal ortamda yetişen bazı yabancı otlar üzerinde diyot lazer uygulamasının depresif etkilerinin belirlenmesi
Determination of the depressive effects of diode laser application on some weeds growing in natural habitat
  1. Tez No: 712438
  2. Yazar: YUSUF ZİYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Yabancı ot kontrolünde lazerin etkili bir şekilde kullanılmasına katkı sağlanması amaçlanan bu çalışmada; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dardanos Araştırma ve Uygulama Birimi deneme tarlalarında sık rastlanan yoğurt otu (Galium aparine), uyuz otu (Scabiosa spp.), ve sarı sütleğen (Euphorbia helioscopia) türleri seçilmiş ve doğal ortamda yetişen bu otlar üzerinde diyot lazer uygulamasının depresif etkileri gözlenmiştir. Her bir tür için oluşturulan deney gruplarına 5500 mW gücünde ve 450 nm dalga boyunda diyot lazer modülü kullanılarak bitki sapı bölgesinden; yoğurt otu ve uyuz otuna ait deney gruplarına ise apikal meristem bölgesinden 5,50 J, 11,00 J, 16,50 J ve 22,00 J olmak üzere dört farklı dozda lazer uygulanmış ve 3 hafta sonra hasat edilen bu ot gruplarında kontrol gruplarına oranla kuru ağırlık bazında gelişim düzeyleri lojistik gelişim modelli regresyon analizleri yapılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda bitki sapına lazer uygulamasının her üç yabancı otun kontrolünde de başarılı olarak kullanılabileceği ortaya koyulmuştur. Bitki saplarına yapılan uygulamalarda ED90 değerleri; yoğurt otu için 14,42 J, uyuz otu için 11,04 J ve sarı sütleğen için 18,04 J olarak tespit edilmiştir. Bitki apikal meristemine yapılan uygulamalarda ise lojistik gelişim modeline göre azami enerji dozuna ulaşılması durumunda bitki gelişimin %90 oranının daha altında oranlarda azaltılabileceği görülmüştür. Bu oranlar yoğurt otu için %72,18 ve uyuz otu için ise %41,64 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to contribute to the effective use of laser beams in weed control; cleavers (Galium aparine), scabious (Scabiosa spp.), and sun spurge (Euphorbia helioscopia) species commonly seen in the trial fields of Dardanos Research Unit of Çanakkale Onsekiz Mart University, were selected and the depressive effects of diode laser application on these naturally grown herbs were observed. The experimental groups to be formed for each species to apply on stems and the groups of cleavers and scabious to apply on apical meristems; four different doses of laser energy (5.50 J, 11 J, 16.50 J and 22 J) was applied by using a diode laser module with a power of 5500 mW and a wavelength of 450 nm. Then these weed groups harvested 3 weeks later were compared to the control groups. In this study, the development levels based on dry weight were examined by performing regression analyzes with logistic growth model. As a result of the study, it was revealed that laser application to the plant stem can be used successfully in the control of all three weeds. ED90 values for applications to plant stems; It was determined as 14.42 J for clivers (G. aparine), 11.04 J for scabious (Scabiosa spp.) and 18.04 J for sun spurge (E. Helioscopia). In the applications made to the plant apical meristem, it has been observed that the plant growth can be reduced by less than 90% if the maximum energy dose is reached according to the logistic growth model. These rates were calculated as 72.18% for clivers (G. aparine) and 41.64% for scabious (Scabiosa spp.).