360 derece performans değerlendirmenin örgütsel özdeşleşmeye etkisi: Öğretmenler üzerine bir araştırma
The effect of 360 degree performance assessment on organizational identification: A research on teachers
- Tez No: 712443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsan hayatında süreğen bir şekilde devam eden bir olaylar döngüsü bulunmaktadır. Bu olaylar döngüsünde özellikle dikkat edilen ya da ilgi gören nokta ise her gün bu süreğen olayların aynı tempoda (performansta) gerçekleştirilebilmesidir. İnsanların günlük ve iş hayatlarının değerlendirmesi istendiğinde genel anlamda yaşadıkları süreçte gösterdikleri performansları değerlendirilmektedir. Günümüzde ise artık bu durum iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan biri performans değerlendirme diğeri 360 derece performans değerlendirmedir. Çalışma kapsamı içerisinde 360 Derece performans değerlendirmenin ne olduğu ve örgütsel özdeşleşmeye etkisinin ne olduğu araştırılmaktadır. Aynı zamanda MEB'e bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerle ölçek çalışması yapılmıştır. Elde edilen ölçek çalışmaları SPSS 22.0 programında analiz edilerek bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a continuous cycle of events in human life. The point of particular attention or interest in this cycle of events is that these ongoing events can be carried out at the same pace (performance) every day. When people are asked to evaluate their daily and business lives, their performance in the process they live in is evaluated in general. Today, this happens in two ways. One of them is performance evaluation and the other is 360 degree performance evaluation. Within the scope of the study, what 360-degree performance evaluation is and its effect on organizational identification are investigated. At the same time, a scale study was conducted with teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education. The obtained scale studies were analyzed in the SPSS 22.0 program and the findings were evaluated.