Sıçan korneasında oluşturulan deneysel alkali yanık modelinde trombositten zengin plazmanın ve sodyum aljinatlı yarı sentetik hidrojelin korneal yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of platelet rich plasma and semi-synthetic sodium alginate hydrogel on corneal wound healing after corneal alkali burns in rats
  1. Tez No: 712442
  2. Yazar: MEHMET ÖMER KIRIŞTIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Topikal olarak uygulanan yarı-sentetik sodyum aljinat hidrojelin ve hidrojelin trombositten zengin plazma (TZP) ile kombinasyonun histopatolojik, biyokimyasal ve ön segment optik koherens tomografi (ÖS-OKT) parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: 50 adet sıçanın sağ gözüne alkali yanık oluşturularak 5 adet eşit gruba bölünmüştür. Gruplardan birine topikal olarak fosfat tamponlu salin (Sham), birine TZP, birine 0,5% sodyum sitrat çözeltisi, birine yarı-sentetik hidrojel ve birine de topikal TZP ile birlikte hidrojel günde üç kez uygulanmıştır. Korneal opasite (KO), korneal epitelyal boyanma (KEB), siliyer hiperemi (SH), neovaskülarizasyon alanı (NVA) ve boyutu (NVB) değerlendirilmiştir. Korneal epitel defektindeki yüzdesi (KEDY) vizitlere göre değerlendirilmiştir. Dokuzuncu günde ÖS-OKT çekildikten sonra denekler sakrifiye edilmiştir. Alınan kornea dokusu histopatolojik olarak incelenmiş ve biyokimyasal olarak interlökin-1𝛽 (İL-1𝛽) ve matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) düzeyleri enzim bağımlı immunoabsorban assay (ELİSA) ile ölçülmüştür. Bulgular: Yanık sonrası ilk gün, gruplar KEDY, KO, SH, KEB, NVA ve NVB açısından benzerdi (p>0,05). Son vizitte KO, TZP grubunda Sham grubuna göre daha azdı (p=0,044). NVB açısından gruplar birbirine benzerdi (p>0,05). Gruplar arasında MMP-9 düzeyleri açısından birbirine benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Our objective is to determine the effect of semi-synthetic sodium alginate hydrogel and its combination with platelet-rich plasma (PRP) on the histopathological, biochemical, and other diagnostic modality, optical coherence tomography. Materials and Methods: Alkali chemical burn of the cornea was induced. Injured rats were randomly divided into five equal groups and topically treated with phosphate-buffered saline (sham), platelet-rich plasma (PRP), %0,5 sodium citrate, semi-synthetic sodium alginate hydrogel, and a combination of PRP and hydrogel three times daily. Degree of corneal opacity (CO), Corneal epithelial staining (CES), Corneal epithelial defects percentage (CEDP), ciliary hyperemia (CH), neovascularization size (NVS), and extent (NVE) were evaluated. AS-OCT was performed at nine days, and then subjects were sacrificed. Histological examination and enzyme-linked immunosorbent assay were performed to detect the concentration of IL-1β and MMP-9 in the cornea. Results: There was no statistical difference between groups regarding CEDP, CO, CES, CH, NVS, and NVE on the first day after corneal alkali burn (p> 0,05). At the last examination, CO was significantly lower in the PRP group than the sham group (p=0,044), while groups were similar in terms of NVS (p>0,05).