Anti-HCV pozitif hastalarda metabolik sendrom sıklığı
Incidence of metabolic syndrome in anti-hepatitis C virus positive patients
- Tez No: 712456
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Literatürde hepatit C enfeksiyonu, metabolik sendrom ve non alkolik karaciğer yağlanması arasında ilişki olduğu görülmüştür. Çalışmamızda Hepatit C antikoru saptanan kişilerde metabolik sendrom parametreleri incelenmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmaya, hastanemize başvuran ve anti HCV pozitifliği saptanan 52'si erkek ve 52'si kadın olmak üzere 104 hasta alınmıştır. Hasta grubunda ATP III ve IDF'in belirlediği metabolik sendrom kriterlerine göre ayrı ayrı inceleme yapılmıştır. Bulgular: ATP kriterlerine göre metabolik sendrom oranı %36.5 (n: 38) saptandı. Kadınlarda ATP kriterlerine göre metabolik sendromlu oranı %55.8 (n: 29), erkeklerde bu oran %17.3 (n: 9) bulundu. IDF kriterlerine göre ise tüm hastalar içinde metabolik sendromlu oranı %48.1 (n: 50) olarak saptanmıştır. Kadınlarda IDF kriterlerine göre metabolik sendromlu hasta oranı %65.4 (n: 34)iken; erkeklerde bu oran %30.8 (n: 16) bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda HCV antikoru saptanan bayan hastalarda metabolik sendrom oranı erkek hastalara göre belirgin olarak yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Research has shown that hepatitis C infection, metabolic syndrome (MS), and non-alcoholic fatty liver syndrome are associated. This study was designed to assess the parameters of MS in people with hepatitis C antibodies. METHODS: We enrolled 104 patients, including 52 men and 52 women who visited our hospital and had anti-hepatitis C virus (HCV) positivity. In the patient group, different examinations were performed as per the MS criteria in the Adult Treatment Panel (ATP) III and International Diabetes Federation (IDF) guidelines. RESULTS: As per the ATP III criteria, the prevalence of MS was 36.5% (n=38) in the total population, 55.8% (n=29) in women, and 17.3% (n=9) in men in our study. When the IDF criteria were applied, the MS prevalence was 48.1% (n=50) in the total population, 65.4% (n=34) in women, and 30.8% (n=16) in men. DISCUSSION AND CONCLUSION: In our study, the prevalence of MS was significantly higher in female patients with HCV antibodies than in male patients.