Effect of prolactin on blood levels of LH, FSH and vitamin D and its relationship to fertility level in women
Prolaktinin kandaki LH, FSH ve D vitamini düzeyine etkisi ve kadınlarda doğurganlık düzeyi ile ilişkisi
  1. Tez No: 712457
  2. Yazar: MUSLIM SALMAN NEAMAH ABEDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, PROF. DR. ASAAD ADNAN AZİZ AL SAFI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç, kadınlarda hormonal dengesizlik (Prolaktin, FSH, LH ve D3 Vitamini) ile infertilite arasında bir ilişki olup olmadığını, bu hormonlar arasında kadınların sosyal, demografik ve klinik özellikleri arasındaki bağlantıyı bulmaktı. Değerlendirme, zenginliğin merkezine giden (102) kısır içeriyor. Sosyo-demografik bilgilere göre kadın araştırmacıların büyük çoğunluğu (%65,69) kentsel alanlardan gelirken, tamamı kentlerde yaşayan ev hanımları (%34,31) idi. Bu majör (düşük) grupların iki alt grubunda normale yakın olan düşük doğurganlık grubuna ait laboratuvar analiz sonuçları, iki alt grupta varyantları olan vitamin D3 dışında. Diğer şehirde yaşayan alt grup, düşük veya anormal D3 vitamini seviyesine sahipti. (54) vakayı içeren ve iki gruba ayrılan yüksek doğurganlık kategorisine gelince, birincisi köylerde yaşayan (20) vaka bulunan ev kadınları, ikincisi ise şehirde yaşayan (34) vakadır. Yüksek doğurganlık grubunun laboratuvar analizi, bu çalışmanın tüm ölçümlerinde anormaldi. D3 vitamini düzeyleri de köy ve kent kadınları arasında değişkenlik gösterir ve bu durum köylü kadınlarda normalken kentli kadınlarda normal değildir.
Özet (Çeviri)
The aim was to find out if there is a correlation between hormonal imbalance (Prolactin, FSH, LH, and Vitamin D3) and infertility in women, the link between social, demographic and clinic characteristics of women between these hormones. The consideration included (102) barrens who went to the center of wealth. The majority of women researchers come from urban areas, according to socio-demographic information (65.69%), while all of them were housewives living in cities (34.31%). Laboratory analysis results for the low fertility group that are close to normal in two subgroups of these major (low) groups with the exception of vitamin D3 which has variants in two subgroups. The other city-dwelling subgroup had a low or abnormal vitamin D3 level. As for the high fertility category, which includes (54) cases and is divided into two groups, the first is housewives who live in villages that have (20) cases, and the second that lives in the city (34) cases. Laboratory analysis of the elevated fertility group was abnormal in all measures of this study. Vitamin D3 levels are also variable between village and urban women who is normal in village women and not normal in urban women.