İki anaerobik eşik belirleme yönteminin karşılaştırılması ve geçerliği
The Comparison and validity of two anaerobic threshold determination method
  1. Tez No: 71252
  2. Yazar: S. CEM DİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; anaerobik eşik değerinin tesbit edilmesi amacıyla oluşturulan Aralı Yüklenme Testi'nin (ATT) güvenirliği ile Conconi Testi (CT) sonuçlan yardımı ile geçerliğinin hesaplanmasına yöneliktir. Bu amaçla, AYT ve CT ölçümlerine, yaşlan 17.5 ±0.9 yıl, boy- 175.2 ±4.1cm., vücut ağırlıkları 67.3 ± 5.4 kg. olan ve Türk Telekom Yıldız Erkek Hentbol Takımı'nda spor yaşantısına devam eden 15 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmanın iki haftalık ölçüm aşamasında, deneklere random karışım yapılarak AYT ve CT uygulanmıştır. AYT; 12, 13, 13.5 ve 14km/s hızlarda 3 'er dakikalık: yüklenmeler, l'er dakikalık dinlenme aralan ile uygulanmıştır. Güvenirlik çalışmasında elde edilen ölçüm değerleri arasındaki ilişki Pearson Basit Korelasyonu ile değerlendirilmiştir. AYT test-tekrar test ile ölçülen AEKAH (Anaerobik Eşik Kalp Atam Hızı) değerleri arasında (r=.94, p.05), LAmax değerleri arasında (r=.35, p>.05) İse anlamlı ilişkiler gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpuse of this study has been to determine the reliability and validity of the Intermittent Load Test (DLT) with the help of the results obtained from the Conconi Test (CT). ILT has been carried out with the objective of the determination of the anaerobic threshold value. To this effect, 15 male'athlete who have been playing in Turkish Telecom Young Male Hendball Team with the age of 17.5±0.9 year, length of I75.2i4.lcrn, and weight of 67.3±5.4kg, have paticipated votantarih/ to the applications of ILT and CT. Within the two-week assessment period, ILT and CT have been applied to the subject by means of random mixture. ILT has been applied with one-minute intervals for regeneration after three-minute loads for 12,13,13.5,14km/h velocity. The correlation between the values estimated from the reliability assessment has been evaluated with the Pearson Product Moment Correlation Coefficient ILT test-retest showed that there has been statistical significant relation between the values of the Anaerobic Threshold Heard Rate (ATHR) (r=.94,p.05), and the values of LAmax (r=.35, p>.05).