Trafik Yoğunluğu Fazla Olan Yol Çevresi Toprak ve Bitkilerinde Pb, Cd, Cr, Ni, Zn, Fe Ve Mn Derişimlerinin Saptanması
Determination of Pb, Cd, Cr, Ni, Zn, Fe and Mn Concentrations in Soils and Plants Around High Traffic Densities
- Tez No: 712540
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMİR ALİ DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada trafik yoğunluğu fazla olan yol çevresindeki toprak ve bitkilerde Pb, Cd, Cr, Ni, Zn, Fe ve Mn birikiminin saptanması amaçlandı. Dört ayrı tarihte beş ayrı kontrol bölgesinden ve trafiğe maruz kalan on beş ayrı bölgeden birki (çimen) ve (0-15cm) ile (15-30cm) derinliklerden toprak örnekleri alındı. Alınan örneklerdeki elementler çözelti fazına geçirildi. Bu çözeltilerde Pb, Cd, Cr, Ni, Zn, Fe ve Mn elementlerinin analizleri Atomik Absorpsiyon tekniği ile yapıldı. Trafiğe maruz kalan bölgelerdeki toprak ve bitki örnekleri kontrol bölgelerindeki örneklerle karşılaştırıldığında element derişimlerinin daha yüksek olduğu saptandı (bütün örnekler için p0.05 dir).
Özet (Çeviri)
In this study, the accumulation of Pb, Cd, Cr, Ni, Zn, Fe and Mn in the soil and plants in the periphers of busy traffic roads was determined. Plant (grass) samples were taken from five different control zone at four differents dates and fifteen different zones that exposed to heavy traffic. The soil samples were taken from 0-15cm 15-30cm depths. The elements in the samples were extracted in to the solution phase. The analysis of Pb, Cd, Cr, Ni, Zn, Fe and Mn elements were carried out by Atomic Absorption Technique. Comparing to obtained result with the from control areas, it was observed that metal soncentrations of soil and plants taken from heavy traffic areas, were high (for all the samples p0.05).