Diyabet tanılı veya obez bireylerin artmış kanser riskleri hakkında farkındalık ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness and attitudes about increased cancer risk of individuals with diabetes or obesity
  1. Tez No: 712548
  2. Yazar: ELİF SOYBELLİ KONTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAÇ VURAL KESKİNLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Aile hekimliği ve İç Hastalıkları polikliniğine başvuran obez veya diyabetli bireylerin artmış kanser riskleri hakkında farkındalıklarını ve kanser taraması yaptırma oranlarını değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mart 2021-Haziran 2021 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Göztepe Prof. Dr. Süleyman YALÇIN Şehir Hastanesi Aile hekimliği ve İç Hastalıkları polikliniğine başvuran Tip 2 Diyabet tanısı veya obezitesi olan 500 hasta dahil edildi ve kesitsel olarak incelendi. Bu hastalara yapılacak çalışmanın içeriği anlatılıp, yazılı onamları alındı. Yüz yüze görüşme yöntemiyle araştırmacı tarafından yöneltilen, artmış kanser risk farkındalığı ve kanser tarama testleri hakkındaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla literatür eşliğinde hazırlanan anket soruları dolduruldu. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve antropometrik ölçümleri alındı. Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteydi. Veriler IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2010 yazılımı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the awareness of increased cancer risks and the rate of cancer screening among obese or diabetic individuals who applied to the Family Medicine and Internal Medicine outpatient clinic. Materials and Methods: 500 patients with Type 2 Diabetes or obesity who applied to Göztepe Family Medicine and Internal Medicine outpatient clinic between March 2021 and June 2021 were included and analyzed cross-sectionally. The content of the study to be performed was explained to these patients and their written consent was obtained. Questionnaires prepared by the researcher using face-to-face interview method and prepared in the light of the literature were filled in order to evaluate the level of knowledge, attitudes and behaviors about increased cancer risk awareness and cancer screening tests. Sociodemographic characteristics and anthropometric measurements of the patients were taken. Our study was descriptive and cross-sectional. Data IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. It was analyzed using 1989, 2010 software.