Kripto para fiyatlarında finansal balonların tespiti
Detection of financial bubbles in cryptocurrency prices
- Tez No: 712565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP ENSARİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Blokzincir teknolojisi ekonomi alanında çeşitli kullanım alanları sunarken öne çıkan kripto paralar değer ve fiyat arayışlarına devam etmektedir. 2017 yılının ikinci çeyreğinden bu yana kripto para fiyatlarında ve devamında ortaya çıkan çöküşler ve benzeri sinyaller, 2019 yılının ilk çeyreğinde tekrar görülmeye başlamıştır. Yapılan bu çalışmada piyasada büyük bir işlem hacmine sahip olan ve ilk kripto para olan Bitcoin (BTC), Bitcoin'den sonra en büyük piyasa değerine sahip olan Ethereum (ETH), akıllı sözleşmeler için halka açık bir blokzincir platformu çalıştırmayı amaçlayan Cardano (ADA), Bitcoin'nin bir çatalı ve altcoini Bitcoin Cash(BCH), ilk altcoin olan Litecoin (LTC), internet aracılığıyla para gönderiminde önemli rol oynayan Ripple (XRP), nesnelerin interneti için tasarlanan açık kaynaklı bir dağıtılmış defter ve kripto para olan IOTA (MIOTA) ve ödeme yöntemi olarak kullanılan Stellar (XLM) gibi kripto para birimlerinin spekülatif balonların varlığı Genelleştirilmiş Sup Augmented Dickey Fuller (GSDAF) yöntemleri ile test edilmiştir. Sonuçlar, 2020–2021 yılları arasında oluşan fiyat balonlarının spekülatif hareketlere açık olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While blockchain technology offers various usage areas in the field of economy, prominent cryptocurrencies continue their search for value and price. Since the second quarter of 2017, collapses and similar signals that have emerged in crypto money prices and its continuation have started to be seen again in the first quarter of 2019. In this study, Bitcoin (BTC), which has a large transaction volume in the market and the first crypto currency, Ethereum (ETH), which has the largest market value after Bitcoin, Cardano (ADA), which aims to run a public blockchain platform for smart contracts, Bitcoin Cash (BCH), a fork and altcoin of Bitcoin, Litecoin (LTC), the first altcoin, Ripple (XRP), which plays an important role in sending money via the Internet, an open-source distributed ledger and cryptocurrency (IOTA) designed for the Internet of Things, and The existence of speculative bubbles of cryptocurrencies such as Stellar (XLM), which is used as a payment method, has been tested with Generalized Sup Augmented Dickey Fuller (GSDAF) methods. The results show that the price bubbles formed between 2020-2021 are open to speculative movements.