Biochemical studies of thyroid hormones, anti thyroperoxidase, and some parameters in blood serum of patients of benign and malignant breast tumor patients
Benıbn ve malign meme tümörü hastalarının kan serumunda tiroid hormonları, antitroperoksidaz ve bazı parametrelerin biyokimyasal çalışmaları
  1. Tez No: 712596
  2. Yazar: MUTHANNA MAIZAR AWAD AWAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Bağdat - Irak'taki Onkoloji Eğitim Hastanesinde yürütülmüştür, çalışma 1 Mart 2021 - 1 Eylül 2021 tarihleri arasında 5 ay sürmüştür. Çalışma, her grupta 40 hasta ve 40 kontrol grubundan oluşan üç grup içermektedir. Tiroid hastalığı, diğer hastalıklara yol açabilen yaygın bir hastalıktır. Meme kanseri de yaygın ve ölümcül hastalıklardan biri olarak kabul edilir ve hastalığın nedenleri araştırılmalıdır. Tiroid peroksidaz (TPO), tiroid bezinin fizyolojik fonksiyonu için gereklidir. Bu çalışmanın amacı benign meme hastalığı ve meme kanseri ile tiroid ve lipid anormallikleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Meme kanseri hastalarında tiroid peroksidaz antikorlarının (TPOAb'ler) yüksek prevalansı ve koruyucu rolleri daha önce gösterilmiş, bu da meme kanseri ile tiroid otoimmünitesi arasında bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir. Son zamanlarda meme kanseri doku örneklerinde TPO'nun bulunduğu gösterilmiş ancak antijeni analiz edilmemiştir. TPO ve antijenik aktivitesi ile meme kanserinde tiroid hastalığının erken tespiti, TPOAb pozitif meme kanseri hastalarında faydalı etkilere sahip olabilir. Bununla birlikte, TPOAb'lerin yararlı rolünü doğrulamak ve altta yatan mekanizmayı daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Oncology Teaching Hospital in Baghdad - Iraq, and the study lasted for 7 months, from March 1, 2021, to September 1, 2021. The study included three groups, each group included 40 patients with benign tumors, 40 patients with malignant tumors, and 40 female control groups. Thyroid disease is a common disease that may lead to other diseases. Breast cancer is also a common and fatal disease, and the causes of the disease must be sought. Thyroid peroxidase (TPO) is required for the thyroid gland's physiological activity. The goal of this study is to see if there's a link between thyroid and lipid problems and benign breast disease and breast cancer. The high incidence of thyroid peroxidase antibodies (TPOAbs) in breast cancer patients, as well as their protective effect, have previously been shown, implying a relationship between breast cancer and thyroid autoimmunity. TPO was recently discovered in breast cancer tissue samples, however, its antigen was not examined. TPO and its antigenic activity may have favorable benefits on TPOAb-positive breast cancer patients by detecting thyroid pathophysiology early. However, further research is needed to establish TPOAbs' positive impact and to better understand the mechanism behind it.