Epitelyal over kanserli hastalarda tümör dokusunda melatonin 1-2 reseptör düzeyi ile sağ kalım ilişkisi
Relationship between melatonin 1-2 receptor expression in patients with epitheial ovarian cancer and survival
- Tez No: 712621
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TUGAN BEŞE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇLAR: Melatoninin over kanseri dahil birçok kanser türünde antiproliferatif, anti-anjiyojenik, apopitotik ve immünomodülatör özellikler gösterdiği pek çok çalışmada belirtilmiştir. Melatoninin olumlu etkileri göz önünde alınarak; çalışmamızda epitelyal over kanserli hastaların tümör dokularındaki MT1 ve MT2 reseptör düzeyleri ile hastalıksız sağ kalım ve toplam sağ kalım süreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde 2000- 2019 tarihleri arasında over kanseri nedeni ile primer cerrahi tedavi almış, epitelyal kanseri tanısı almış olgular retrospektif olarak hasta dosyaları, elektronik veri tabanı ve ulaşılamayan bilgiler için hastalar ve hasta yakınları ile telefon görüşmeleri üzerinden tarandı. Primer cerrahi tedavi uygulanan hastaların hastalıksız sağ kalım ve toplam sağ kalım süreleri belirlendi. Ardından hastaların patoloji materyallerindeki tümöral dokuları, immunonhistokimyasal yöntemler ile MT1 ve MT2 reseptör düzeylerini saptamak adına patoloji bölümünde incelenerek boyanma yaygınlıkları ve yoğunlukları saptandı. Hastaların MT1 ve MT2 reseptör düzeyleri ile hastalıksız sağ kalım ve toplam sağ kalım süreleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Analizlerde Microsoft Excel ve IBM SPSS 28.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: It has been reported in many studies that melatonin has antiproliferative, anti-angiogenic, apoptotic and immunomodulatory properties in many cancer types including ovarian cancer. Considering these positive effects of melatonin; in our study, we aimed to evaluate the relationship between MT1 and MT2 receptor levels in tumor tissues of patients with epithelial ovarian cancer and disease-free survival and total survival. MATERIALS AND METHODS: Patients who received primary surgical treatment for ovarian cancer between 2000 and 2019, and were diagnosed with epithelial ovarian cancer in our clinic were retrospectively scanned for patient files, electronic database, and telephone calls with patients and their relatives for inaccessible information. Disease-free survival and total survival of patients who underwent primary surgical treatment were determined. Then, the tumoral tissues of the patients in the pathology department were examined to determine the MT1 and MT2 receptor levels by immunohistochemical methods, the percentage of positive staining cells and intensity of staining were determined. The relationship between the MT1 and MT2 receptor levels of the patients, their disease-free survival and overall survival were statistically evaluated. Microsoft Excel and IBM SPSS 28.0 programs were used in the analysis.