Tibia plato kırıklarında cerrahi sonuçlarımız ve cerrahi sonuçlarımızın radyolojik ve klinik olarak
Operative treatment results of tibia plateau fractures and comparision of clinical and radiologica/ findings
- Tez No: 712622
- Danışmanlar: DR. LEVENT KARAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu retrospektif çalışmada tibia plato kırıklarında cerrahi sonuçları sonuçların klinik ve radyolojik uyum kıyaslandı. Kliniğimizde 1996-2006 yılları arasında 32 hastanın 33 dizi opere edildi. Bunlardan 29'u erkek 3'ü kızdı. %67, 6 sı trafik kazaları sonucu gerçekleşmiş. Sadece 3 (%9,09) vaka açık kırıktı. Opere edilen hastaların yaşları 18-63 arasında ve ortalama 45 idi. Schatzker sınıflamasına göre 33 olgunun 17 si (%52) Tip 1, 12'si (% 12) Tip 2, 9'u (%27) Tip5, 6'sı (%9) Tip6 idi. Hastaların takip süresi en az 44 hafta en fazla 480 haftaydı (ortalama 260 hafta). Olgular kontrollerinde rasmussen'in radyolojik ve klinik değerlendirme kriterlerine göre değerlendirildi. Klinik kriterlere göre 33 olgunun 17'si mükemmel, 9'u iyi, 6'sı orta, 1'i kötü, radyolojik kriterlere göre 9'u mükemmel, 16'sı iyi, 6'sı orta ve 2'si kötü olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
At this retrospective study operative treatment results of tibia plateau fractures and clinical I radiological findings were compared. Between 1996 and 2006 years 33 knees of 32 patient were operated. At our clinic. 29 patients were male and 3 of them were female. Only 3 (%9,09) cases were open tibia plateau fracture. Operated patients were between 18 -63 years old and the mean age was 45. The fractures c/assified using Schatzker classification and 17 (%52) fractures were type 1, 12 (%12) type 2, 9 (%27) type 5, 6 (%9) type 6. the patients following period was at least 44 weeks and maximum 480 weeks (mean 260 weeks). The outcames were determined with Rasmussen's c/inical and radiological system. Al/ of 33 cases determined. 17 cases were excellent, 9 good, 6 fair and 1 bad according to clinical findings. According to radio/ogical findings 9 cases were excellent, 16 good, 6 fair and 2 bad. The difference between clinical and radiological findings analyzed with Pearson corelation analysis and statistically r significant (p0.005).